Viltmütsiga sauna

 

Lihtsalt pesta või saunas olemist nautida? – on algaja saunamineja küsimus. Kogenu võtab mahuka kibu kaenlasse, paneb sinna leiliviskamise kulbi, istumisaluse ja hea saunaõhu ekstrakti ning asetab pähe vildist saunamütsi.

Reeglina ootavad kibu ja kulp saunalist juba pesemisruumi pingil või lavalgi, mõnusam on aga tunda, et need on päris sinu enda omad. Kuna nii kibu kui kulp eeldavad paremat meistrikätt kui saunaviha valmistamine, tuleb need tarbeesemed ilmselt osta.

Kibusid on puust, vasest ja terasest, Eesti, Soome, Saksa ja võib-olla veel muudki päritolu. Puukibu annab koduse tunde ja mõnusa lõhna, vasest kibu soliidsuse. Terasest veenõu peavad kibumüüjad aga igaveseks. Puukibu ostja peab arvestama sellega, et immutamata või lakkimata kibusse tuleb kolmandik osa vett sisse jätta, vaskkibu läheb aga aja jooksul tumedaks.

Oma kibuga saunas käija peaks eelistama väiksemat, 2–3-liitrist nõu, saunaomanikule pakutakse kauplustes mitme-ämbriseid kibusid, kus mõnus ka vihta leotada.

Väike kibu maksab 200 krooni ringis, sama palju küsitakse ka terasest kulbi eest. Odavaima kulbi hind jääb saja krooni alla. Mõlema toote kasutaja peab silmas pidama seda, et neid ei soovitata asetada kerise lähedale.

Võõrasse sauna on otstarbekas minna oma istumisalusega. Kes otsib rohkem praktilisust ja vähem mugavust, saab kümne krooni eest osta ühekordselt kasutatava istumisaluse, mida pole pärast kasutamist kahju ära visata.

Hoopis originaalsem on linast istumisalus, mis mõnekümne krooni eest võib saunalist aastaid teenida.

Valiku kallima poole eest hoolitsevad haava- või lepapuust istumisalused. Mugav kasutada ja sauna kaasa võtta.

Stiilne ja otstarbekas (pea on üks kuumustkartvamaid kehaosi) on leiliruumi minnes panna pähe angooraküüliku villast saunamüts. Ehkki hinnalt mitte just väga odav (310 krooni), on ta ostjate seas stiilsuse tõttu üha enam populaarsust võitnud.

Osta võib ka villase mütsi. Komplektis kindaga maksab see 165 krooni. Kinnas väldib vihta hoidvate sõrmede ülekuumenemist, ka ei lase ta vihal kuumuses pehmenevat peopesa marraskile hõõruda.

Saunajärgne mugavus algab õigest rätikust ja riietusest. Kare linane rätik annab enesetundele täiuse, samuti linane kittel või põll. Viimased ei kleepu keha külge ja hoiavad mõnusat jahedust. Stiilse kitli omanikuks saamiseks tuleb saunalisel maksta 400 krooni.