Saunahullud soomlased

Paavo Nurmi hiilgeaegadel levisid Ameerikas kuulujutud, et Paavo Nurmi võitmatuse võti peitub soome saunas, nimelt oldi Suure Lombi taga kindlad, et jooksukuulsus treenibki saunas. Harwardi ülikooli pikamaajooksjad ja Bostoni suurima päevalehe toimetaja korraldasid isegi osalusvaatluse saunas. Üksmeelne järeldus oli: kui Paavo Nurmi suudab ainuüksi selleks, et rekordeid püstitata, sellises põrgukuumuses istuda, siis peab ta maailma sitkeim mees olema.

Toimetaja märkis ka, et soome sauna mõju on ligilähedaselt sama, mis ürginimestel lõkke ümber istumisel. See on omamoodi nõupidamise koht, kollektiivse olemise vorm.

Mõnedel rahvastel on sotsiaalse lävimise mooduseks mitmekäigulised tunde vältavad õhtusöögid, soomlased suhtlevad nii sõprade kui ka kolleegidega meeleldi saunas, parandavad seal maailma ja samal ajal puhkavad maailma kärast. Mõnedel rahvastel lahenevad peretülid voodis, soomlastel aga jäävad ehk paljud riiud olemata, kuna saun taltsutab nii tundeid kui mõistust. Saun on ideaalne mediteerimise ja loova energia kogumise koht.

Saunu igale maitsele

Saunu kohtab Soomes tõesti igal sammul ja mitte ainult tüüpilisi soome saunu. Soome veekuurortidest leiab lisaks traditsioonilisele soome saunale palju auru- ja ürdisaunu.

Soomlaste uhkuseks on suitsusaunad, palju on vanu ehitisi, kuid suitsusaunu ehitatakse pidevalt juurde. Mullu novembris avati Lapimaal Saariselkäs suitsusaun, mille soomlased on kuulutanud maailma suurimaks. Saun mahutab 80 saunalist, sauna keris koosneb 8 tonnist kividest ja seda köetakse 8 tundi.

On täiesti loomulik, et Soomes kuulub hotellipaketi hinna sisse ka hommikusaun. Sageli on saun ehitatud hotelli kõrgeimale korrusele, vaatega otse linna keskväljakule, milleks on traditsiooniliselt turuväljak. Ka hotellituba ise võib olla saunaga, Soome suusakeskuste juures on see päris tavaline.

Lapimaal on moodi läinud lumehotellide – iglude ehitamine. Öö iglus on iseenesest eksootika ja soomlased pakuvad iglus ööbimise võimalust eriti innukalt noorpaaridele. Kargele pulmaööle järgneb kuum hommikusaun. Talvel on lahutamatult seotud saun ja jääauk.

Kes sügisel end tasapisi karastama hakkab, sellele on talvine jääaugusuplus ületamatu mõnu.

Helsingi 2000 ja saunakultuur

Helsinglased on puhtusearmastajad. Isegi oma väliskülalisi veavad nad poolvägisi sauna. Võib loota, et need omakorda viivad välismaale sõitnud Soome külalised poolvägisi habemeajaja juurde,” muheleb oma följetonis soome humorist Olli.

Tänavu, mil Helsingi on üks üheksast Euroopa kultuuripealinnast, on suur rõhk ka soomlaste rahvuskultuuri tähtsal tahul – saunal.

Algselt lihtsakoeline saun on saanud Soomes tänapäeval üsna klanitud näo: põrandasoojendus, kahhelseinad, elektrikeris ja kraanivesi. Peale inimese enda palju muud looduslikku seal enam polegi. Nii kaovad ka vanad saunakombed.

Vanasti oli saunapäev rituaal, tassiti veed ja puud, köeti pesuruumi suurt veepada ja lavaruumi puukerisega saunaahju. Nüüd piisab sauna ettevalmistamiseks vaid nuppudele vajutamisest. Ometi see pole enam see.

Helsingi tuhandetest saunadest on hoolega on valitud 12 sauna ning antud neile järgemööda kuusauna staatus. Valik on lähtunud sellest, et saunalised saaksid läbilõike traditsioonilistest soome saunadest.

Suvised kuusaunad Soomes:

Mai

Kuningatee suitsusaun
Saun on algupärane, duði siit ei leia. Lavale tuleb ronida mööda kitsast redelit. Igasugune alkoholi tarvitamine on selles saunas keelatud.

Asukoht: Kannusillankuja 2, Espoo. Espoosse sõidavad pearaudteejaamast lähirongid E, L, S ja bussijaamast bussid nr 270 ja 154. Saun asub 400 m kaugusel Espoo keskusest.

Ajad: Saun on avatud naistele teisipäeviti kell 18–22 ja meestele neljapäeviti kell 18–22. Broneerimine tel (358) 5 0073 0325 pilet 30 Soome marka (ca 80 kr)

Juuni

Otaniemi tehnoküla tehnikatudengite rannasaun
Saunaliste käsutuses on puuküttega 10kohaline naistesaun ja 50kohaline meestesaun. Mõlema sauna puhkeruumis on kamin. Mererand ja ujumissild.

Asukoht: Otaniemi, Espoo Buss nr 102 bussijaamast peatuseni Teekkarikylä (tehnikatudengite küla)

Ajad: Avatud esmaspäeviti ja neljapäeviti kell 17–21 Tasuta, broneerida pole vaja

Juuli

Soome saunaseltsi saun
Saunaliste päralt on neli puuküttega sauna, neist kaks on suitsusaunad. Saun on mere ääres, mõnus ujumispaik.

Asukoht: Vaskiniemi. Buss nr 20 väljub Erottajalt Isokaare läänepoolsesse otsa, seal on teeviit Vaskiniemi.

Ajad: Saunad on avatud naistele neljapäeviti ja kahel esmaspäeval (10. ja 24.07) kell 14–21, meestele teisipäeviti, kolmapäeviti ja reedeti kell 14-21 ja laupäeviti kell 12-19

Broneerimine ja hind: broneerida pole vaja, saunapilet maksab 42 Soome marka (ca 110 kr)

August

Sumenlinna meresõjakooli saun
Puuküttega, maheda leiliga, tõenäoliselt maailma suurim saun.

Asukoht: Suomenlinna. Praam väljub Lõunasadama kaubaturult iga 40 minuti järel. Kehtivad Helsingi linnatranspordi piletid. Suomenlinna kailt leiab teeviida.

Ajad: Avatud neljapäeviti, naistele kell 16-18, meestele kell 18-21 Tasuta, broneerida pole vaja.

Rühmadele mõeldud saunatuurid

Saunatamine on parim aastaringne harrastus. Suvel on soome saunaga lahutamatult seotud suvila ja mere- või järvekallas.

Rühmadele (8-25 inimesele) mõeldud aastaringne saunaprogramm Turu saarestikus Herrankukkaro turismikeskuses on praegu väga populaarne.

Saunateenused:

erinevad saunad, lisaks tavalisele tutvustatakse veel suurt suitsusauna, linnasesauna, kartulikeldrisauna, telk-sauna. Kogu saunavarustus ja -joogid antakse kohapeal. Saunakompleksi juurde kuulub soojendatud mereveega bassein.

Lisaks võib tellida muistsete aegade olümpiamängude paketi, mis tutvustab traditsioonilisi soome rahvamänge.

Menüü:

hõrgutav saarestiku õhtusöök serveeritakse lõkke ääres tormilaternate valguses. Rikkalik buffet ja õhtusöök sisaldab salateid, seeni, kodujuustu, sinepis marineeritud räimi, mitut

moodi küpsetatud ja grillitud lõhet, saarestiku musta magusat leiba ja hea tuju kohvi.

Paketi hind: programm + õhtusöök maksab 2928 Soome marka rühm (ca 7615 kr), lisaks 388 Soome marka inimene (ca 1010 kr)

Lisateenused:

ööbimine Herrankukkaros koos saarestiku hommikueinega maksab 285 Soome marka inimene (ca 745 kr)

Transport:

mitmed võimalused
1. Turu-Herrankukkaro-Turu

  • buss (15 inimest) 594 marka (ca 1545 kr), lisaks 108 marka ootetund (ca 285 kr)

  • buss (50 inimest) 810 marka (ca 2110 kr), lisaks 108 marka ootetund (ca 285 kr)

  • mootorlaevad 12–60 inimesele, 2400–3800 marka (ca 6240–9880 kr), lisaks 250 marka ootetund (ca 650 kr)
    2. Helsingi-Herrankukkaro-Helsingi

  • buss (50 inimest) 2376 marka (ca 6180 kr) lisaks 108 marka ootetund (ca 285 kr)