Vana-Võrumaa suitsusaun võib peagi UNESCO tunnustuse pälvida

unesco-cultureAlanud aasta on Vana-Võrumaa kultuuriruumi jaoks märgilise tähtsusega, sest loodetakse saada vastus taotlusele suitsusauna lisamiseks UNESCO ülemaailmse kultuuripärandi nimistusse.

Sellest, et Vana-Võrumaa suitsusauna mekk pälviks rahuvsvahelise UNESCO tunnustuse, on võrukesed unistanud viimased kolm aastat, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Võromaa suistusauna koostöökogu juht Külli Eichenbaum ütles, et heakskiidu korral inimeste saunaskäimise harjumuste osas ei muutu midagi. "UNESCO-s olek annab seda, et inimesed saavad nendest kommetest rohkem teada, kuulevad siit-sealt, et tegu on olulise asjaga."

UNESCO nimistu eesmärgiks on hoida ja propageerida maailmas unikaalset kultuuripärandit. Suitsusauna kombestiku elushoidmine on just Lõuna-Eestile omane joon, mujal on need valdavavalt unustusehõlma vajunud.

Viimastel aastatel on töö UNESCO-sse pääsemiseks loonud omaette suitsusaunaliikumise, mis kulmineerub kaks korda aastas suitsusaunapäevadena, mida saavad uudistada ka külalised kaugemalt.

"Tegelikult me ei tegutse lihtsalt selleks, et UNESCO-sse pääseda, vaid ikka kombestiku elushoidmiseks," selgitas Eichenbaum. Ta märkis, et UNESCO-märk annab väljapoole sealse paikkonna traditsioonidest infot.

Just sellist väljaspool tuntust on täheldanud ka setu kultuuriruum, mille leelotraditsioon jõudis UNESCO-nimistusse 2009. aastal.

Peale selle kuulub ülemaailmse kultuuripärandi nimistusse Eestist veel Kihnu kultuuriruum ning Eesti laulu- ja tantsupidude traditsioon.

Kokkuvõtliku videot saab vaadata siit: http://uudised.err.ee/?06294124