Lavale ronides tõmba müts pähe!

 

Tervislik juustelegi
Saunamütsi teine ülesanne on juuste kaitsmine. Ilma mütsita võib juuste temperatuur laval istumise ajal tõusta saunaõhu temperatuuri lähedale. See on juustele kahjulik: need võivad muutuda kuivaks ja kergesti katkevateks. Eriti ohustatud on sellest loomupäraselt kuivad juuksed, rõhutab Golovatjuk.
Mees annab juhtnööri ka pikajuukselistele: ei piisa vaid peanupu katmisest, mõistlik on keerata juuksed krunni ja peita see enne leilitamist täielikult saunamütsi alla. See aitavat juuste kõrvetamise vastu suurepäraselt.

Palun pese mind
Saunamaailma projektijuht Mihhail Gross ütleb, et nagu iga rõivaese vajab ka saunamüts aeg-ajalt kasimist, kuna see imbub higist läbi. Mida sagedamini peakatet kasutatakse, seda tihemini peab seda pesema.
«Pesta tuleks käsitsi ja üsna jahedas vees. Pesupulbrit ma küürimiseks kasutada ei soovita, või kui vaja, võib kaussi veidi villapesuvahendit sortsutada,» õpetab Gross.
Ta hoiatab, et pesumasinasse ja veel hullem, kui vee temperatuur on seal kõrge, ei tohi vildist asja mingil juhul surgata, sest kuumas vees keereldes, teadagi, muutub täismehe mõõtu viltmüts sõna otseses mõttes päkapiku peakatteks. Triin Raestik

Milliseid saunamütse on olemas?

  • Vildist. Hoiab hästi liigse kuumuse peast eemal ning imab suurepäraselt higi. Miinusena on n-ö jäme vilt pisut torkiv, mis ei pruugi igaühele meeldida.
  • Küülikuvillast. Need mütsid on kerged, pehmed ning katsudes meeldivad ega torgi. Pisut krõbedama hinnaga kui lambavillased.
  • Linast. Mitte eriti hea valik, sest linased mütsid on suhteliselt õhukesed ega taltsuta peale ligitikkuvat kuumust vildiga võrdselt. Samas päris maha ei maksa lina kanda, sest sellest valmistatud rätikud ja lamamisalused on suurepärased!
  • Erikujulised. Pead kuumuse eest kaitsvad saunamütsid võivad Vladimir Golovatjuki sõnul olla nõnda koomilised, et kingivad saunalistele ka hea tuju. Eriline saunamüts (näiteks põnevate siltidega, viikingi- või sõdurimütsikujuline) võib paljastada kandja iseloomu teistelegi saunalistele.

Jansa võtab leili vaid mütsiga!
Muusik Jaan Elgula ehk Jansa, kes on sõpradega kahasse asutanud Leegi saunaklubi, käib saunas vähemalt korra nädalas. Mõnikord ka tihedamini.
Jaan meenutab, et kui ta oli noor ja «kõva mees», siis ta tõepoolest ei kandnud saunas mütsi. Aga nüüd, kui täiskasvanu aru peas, ei astu ta iial peakatteta üle leiliruumi läve.
«Meil tavapärastes Soome ja Vene tüüpi saunades on ju tapvalt kuum ning lisaks veel niiske ka. Müts on sellises saunas väga kasulik ning selle kandmine aitab saunas olemise aega mõnusalt pikendada,» ütleb Jansa.
Tige leil ei näpista lätu alla peitu pandud kõrvasid ja kuplialune püsib normaal­se temperatuuri juures. Ning kui mõni saunaline kougib kotipõhjast lagedale eriti ägeda disainiga mütsi, siis oh seda rõõmu ja nalja.

Allikas: Naisteleht