Evelin Int-Lambot: saun on mu tõeline kiindumus

  Kui juhtud Eveliniga koos saunalaval olema, siis leilitab ta sind sealt kindlasti alla. Ise vihtleb ta taluvuse piiril, ja kui juhtub suvi olema, astub saunauksest välja, viskab end oma alastuses kulunud puule sauna ees ja nurrub seal oma nurrumist. Naudib saunast saadud mõnutunnet, ja muu ei lähe talle korda. Puudega köetud saun on eriline, teab Evelin. Just selline saun on Keila-Joal, kus ta praegu elab. "Ma olen saunas käinud sellest ajast saadik, kui ennast mäletan. Esimene saun oli pisike nõgine suitsusaun Võrumaal vanaema juures. Ise on ta sündinud ja kasvanud Tallinnas ja käib rutiinselt saunas igal kolmapäeval ja laupäeval. Peale selle käib Evelin kolm korda nädalas Kadrioru Tervisekeskuses trennis, mängib squashi või käib shapingus ning pärast seda läheb jälle sauna.

 Maasaunad on need kõige paremad. Suurepärased on Eesti saarte ja muu Lääne-Eesti saunad, kus on näiteks suur keris. Oleme Toomasega palju ringi sõitnud. Mulle meenub üks Saaremaa turismitalu, kus lasime õhtuks sauna teha, kuumust oli oma 120-130 kraadi, kella neljani hommikul sai saunas käidud. Tihti juhtub nii, et käime Keila-Joal saunas, siis lähme külla ja läheme taas sauna. On ka ette tulnud, et jätame mõnele sünnipäevale minemata, kuna oleme eelistanud sauna.

Saunajutud

 Üks on kindel: saun on üks suur puhastumine ja pingetest vabanemise koht, väidab Evelin. Viskad leili, vihtled taluvuse piiril - see on ekstreemne olukord, kus suure pingutusega kaasneb mõnutunne. Pärast seda on vabanemine, sünnid nagu uuesti. Peale selle on saunas mõnus õhustik. Saunas ei räägi ju kunagi halbadest asjadest, saun muudab kõik jutud leebemaks ja mahedamaks. Kui oleme koos Toomasega saunas, siis ei kõnele me olmest ega päevaprobleemidest, pigem puhkusest või millestki heast. Esimene asi, mis Toomase talu juures Viljandimaal valmis saab, on ka saun... Kaalu peale astun tavaliselt hommikuti, lisab Evelin naerdes praegu eelistab ta muuseas liha mitte süüa.

Üks tähtis asi saunaskäigu juures on hea viht. Neid Evelin ostab, mõnikord teeb ise. Ja kui õemees juhtub külla tulema, toob talle külakostiks hea kaseviha.

 Peale sauna joob ta ikka vett või alkoholivaba õlut, see paneb saunaõhtule punkti. Ning kui kasutada veel võimalust end peale sauna kamina ees kerra tõmmata ja head raamatut lugeda, siis mida mõnusamat oskad sa elult veel tahta! Pingelise tööga harjunud Evelin arvab nimelt, et kui inimene raamatuid ei loe, siis on motivatsioonikriis kerge tulema. Lugemine paneb mõtted liikuma.

Allikas: Eesti Päevaleht, Lea LAVEEN