Saun ilma vihata on kui voodi ilma naiseta


Eestlaste eelistatuim saunaviht on kasest, kuid hea viha saab ka tammest, kadakast, haavast, toomingast ja pärnast. Müügiks vihtu valmistava osaühingu Artal juhataja Ilona Kaijanen ütleb, et parim aeg saunavihtu teha on enne või veidi pärast jaanipäeva. «Siis on lehed jõudnud täis kasvada ja püsivad okste küljes hästi kinni,» selgitab ta. Viha tegemiseks tuleb oksi hoolikalt valida. Need peavad olema leherikkad ja painduvad. «Hea saunaviht on kohev, mitte tihke nagu luud,» õpetab Kaijanen. Ühte vihta võib minna kuni 20 oksa, viha pikkus olgu 40 kuni 50 sentimeetrit.

Saunaeelsed nipid

Kes soovib saunavihtu talveks varuda, peab nende kuivatamiseks leidma liikuva õhuga ja võimalikult pimeda ruumi või moodsal viisil vihad kilesse keerama ja sügavkülma panema. Enne vihtlemist tuleb kuivatatud vihta hoida kuni veerand tundi kuumas vees ja seejärel tõsta ümber leigesse vette. «Vaid kadakaviht peab kuumas vees ligunema pool tundi, et okkad läheks pehmemaks ega oleks ihu vastu nii karmid,» selgitab Kaijanen. Külmutatud viht sulatatakse toatemperatuuril ja seda pole vaja leotada. Värsket saunavihta tuleb hoida leiges vees. Soovitame kõigil, kes jaaniõhtul sauna lähevad, oma sõpruskonna seltsis samasugune vihatest läbi teha ja parim «ihunuhtleja » välja selgitada – see toob peale hea enesetunde saunatamisse ka veidi põnevust!

Omatehtud kaseviht (värske) 10/10

Hind: 0.00
Selle saunaviha lõhn pole ühegi teisega võrreldav. Tahaks kohe näo lehtedesse pista! Vihelda on mõnus, sest värsked kaselehed on naha vastu leebed, kuid omajagu särtsu on igas laksakas. Lehed ei pudene eriti ja kui mõni tulebki ära, jääb see tervelt keha külge. Selline viht annab tõesti õige saunaelamuse.

Kaseviht (kuivatatud) 2/10

Hind: 25.50
On aimata, et selle viha aeg hakkab läbi saama. Viht on küll paraja suurusega, kuid liiga tugev. Taoks nagu labidaga vastu selga, üldse ei paindu. Vihameister on vist valed oksad valinud, sellest saaks hoopis hea luua. Vihtlemisel lendab lehti nagu lund, pudenedes peenikeseks puruks. Vaene sauna peremees, kes seda pärast koristama peab!

Kadakaviht (kuivatatud) 3/10


Hind: 32.00
Selle viha on teinud tubli Saaremaa mees: punt kadakaoksi püsib tugevalt koos ja vihta on hea käes hoida. Aga kogu hingest ennast nüpeldada sellega ei maksa, sest okkad on naha vastu õige karmid. Pigem sobib sellega end veidi sopsutada. Hiljem muutub nahk punasetäpiliseks, kuid õnneks kaob see nähtus sama kiiresti kui tekib. Ekstreemvihtlemine!

Punase tamme viht (kuivatatud) 6/10

Hind: 40.00
Lõhnab hästi, mis on tamme puhul üllatav. Meeldivalt pehme ja õrn naha vastu. Käes hoides on natuke suur ja raske. Nõrgemad naised ei jaksagi end sellega vihelda ja kitsas saunas võib sellega kogemata teisele virutada. Tugevamal vihtumisel laguneb koost. Ka lehti langeb küljest parasjagu.

Eukalüptiviht (kuivatatud) 5/10

Hind: 39.90
Kuigi eukalüpt on kuulus lõhna poolest, ei tule see esialgu välja. Vihtudes on erilist aroomi siiski tunda, kuid seda võiks rohkem olla. Vihapunt on liiga väike, paras oleks kokku siduda paar-kolm sellist punti. Lehed on päris karedad ja annavad vihtlemisele särtsu. Hiljem on hea karge tunne. Kahjuks pole viht hästi seotud ja kipub lagunema.

Sauna võib minna ka kunstvihaga


Kunstviha plussid:


Ei aja lehti maha, seega jääb saun puhtaks.
Vihelda saab ka avalikes saunades, kus tavavihad on keelatud.
Lihtne kaasas kanda.
Mitmekordselt kasutatav, peab vastu kuni sada saunakorda.
Pesumasinas pestav.
Igaüks saab valida endale sobiva tugevusega viha. Küsi müüjalt värvide kohta!

Kunstviha miinused:

Ehedat vihalõhna pole.
Ei oma rahvameditsiinis arvatavat puulehtedest pärinevat tervistavat toimet.
Kunstlik ja ebatraditsiooniline.
Soolane hind – umbes 500 krooni.

Miks on vihelda kasulik?

Vihtlemine paneb saunas õhu liikuma. Kui viht puudutab nahka, puruneb nahal olev isoleeriv õhukiht. Nii satub kuum õhk otse nahale, ajades higistama.
Vihtlemine avab nahapoorid, eemaldab surnud naharakke ja mustust.
Vihtlemine on vabastab pingest ja paneb organid normaalselt tööle, ravib liigeseid, korrastab mõttetegevust, ühtlustab vereringet, võimaldab lahti saada kahjulikest ainetest ja vähendab kehakaalu.

 

Allikas: «Saun. Tervis läbi leiliruumi»