Infrapuna saun ei konkureeri, vaid täiendab

Infrapuna sauna maaletooja STA tehniks müügidirektor Lauri Kallaste sõnas, et kui 20. saj võis rääkida elektrikerise võidukäigust, siis infrapuna sauna puhul võib juba julgesti rääkida 21. sajandi saavutusest. Firma müügijuhi Kerli Kase sõnul on viimaste aastate jooksul infrapuna saunu uuritud laialdaselt ja neist ohtralt materjali neist teaduslikus kirjanduses. Uurimused tõestavad, et saunad aitavad kehast kergemini väljutada mürkaineid.

Tavalisest saunast erineb infrapuna saun sellepoolest, et suhteliselt madala õhutemperatuuri juures on higistamine intensiivne, sest kudede soojenemine toimub sügavuti, kusjuures keharakkude temperatuur tõuseb optimaalselt 38,5 C. Soojenemine saavutatakse 10aastase garantiiga küttekehaga, millest kiirgav soojus on tavalisest kaminasoojusest madalama sagedusega, kuid pikema lainepikkusega. Tegemist on täiesti süütu soojuskiirgusega, kuna radioaktiivne kiirgusfoon puudub. Soojus tungib kudedesse kuskil 4 cm sügavusele, mille toimel vabanevad kudedest mitmesugused mürgised ühendid, näit raskemetallid: elavhõbe, plii, kaadmium jne.

SAUNA EELISED

Saun leevendab kroonilist väsimust, lihasevalu, elavdab närvisüsteemi, potentsi, kergitab kasvuhormoonide taset, muudab reipaks. Infarpuna saun on tõhus tselluliidi lammutaja. Ealisi keelde pole, tegemist on kogu pere saunaga. Saunaline põletab 30minutilise seansiga üle 600 cal. Lauri Kallaste ütles, et sauna mõju on individuaalne, samuti energiakulu, kõik oleneb kudede tihedusest. Infrapunane kiirgus soojendab seda enam, mida tihedam kude. Kerli Kask soovitas Hollandi koostööpartneritele toetudes kuu aja jooksul kasutada sauna kolmel korral nädalas, iga kord 30 min. Sel juhul võib rääkida oodatud püsitoimest.

"Me ei pretendeeri täna pädevusele, et hakkaksime sellise väikese teadmiste pagasiga, nagu meil praegu on, mahukaid meditsiinilisi juhiseid jagama," lisas Lauri Kallaste, "oleme koordinaatorid ja kui klientidel tekib küsimusi, siis pöördume nendega professionaali poole. Näiteks on rasedad küsinud, kas nad tohivad seda sauna kasutada. Uurisime. Tavalise seansi pikkus infrapuna saunas on 30 min, kuid spetsialistid soovitavad rasedatele sauna võtta 12 min, et loote vedeliku temperatuur ei tõuseks üle normi."

Infrapuna saunas higistab inimene kolm korda rohkem kui tavalises saunas. Juba 10 minuti pärast hakkab higi voolama (seda juhul, kui eelnevalt on rohkelt vett joodud). Pärast sauna ei soovitata end päris külma veega kasta, sest lihased on üpris tugevalt soojenenud.

Kui traditsioonilised saunad jätavad kasutajaile väsimustunde, siis infrapuna saunad lisavad neis käinule hoogu ja reipust. Sestap kasutavadki paljud neid saunu just hommikuti enne tööle minekut. Jaapanis läbi viidud uurimused näitasid, et infrapuna saunal on palju enam tervistavaid omadusi kui tavalistel aurusaunadel. Ka pole täheldatud erilisi vastunäidustusi. Kallaste sõnul ei maksa muidugi sauna võtta need, kel südamega või nahaga probleeme, mille puhul tuleb ettevaatlik olla ka tavalise sauna puhul.

Lauri Kallaste: "Ehkki infrapuna saun on Eestis juba võitnud populaarsust, ei arva me, et see saunatüüp hakkaks meie traditsiooniliste saunatüüpidega konkureerima. Pigem on see tavalise saunatraditsiooni täiendiks, midagi lisaks."

Infrapuna sauna on võimalik hõlpsasti paigaldada igasse ruumi madala elektrikuluga, ka hind on mõõdukas (1- ja 2kohalised alates 55 000kr, 4kohalised umbes 100 000 kr). Mis veel paigaldamisse puutub, siis on neid saunu hõlbus kokku panna, seda isegi 15 minutiga, samuti on neid kerge hooldada. Peale erakasutaja soovitavad sauna maaletoojad saunu meditsiiniasutustele, spordiklubidele ja ilusalongidele, ettevõtetesse, hotellidesse.

Hea teada

Infrapuna saunapingil istet võtnud, katsudes oma keha pingekohti sättida avauste juurde, kust läbi punase ribikardina hoovas soojust, tundsime, kuidas umbes 10 minuti pärast hakkas higi lippama. Seansi lõppedes võtsime dussi, jahtusime sauna eesruumis maha, jõime veel vett, ning tõepoolest, suundusime märksa reipamaina tööle

 

Allikas: Sille Maksimov, Terviseleht 31/2001