Hääd ettevõtluspäeva 8.10.2015

Eda Veeroja

Olen alati olnud ettevõtlik: pidanud selle teise Eesti vabariigi alguses reisibürood, olnud hotellijuht, aidanud ettevõtjatel käivitada majutusettevõtteid, valida-ja koolitada personali. Olen kirjutanud ja ellu viinud projekte ja kaasa löönud või täide viinud teiste kirjutatud projekte. Olen õpetanud, nõustanud, koolitanud. Olen reisinud ja reisimas, elu ongi reis. Reisima ei pea kaugele aga reisides tuleb tugevdada sidet iseenesega. Et su hing ei jääks maha. Olen ÕPPINUD, ÕPPINUD, ÕPPINUD ja õppimas. Maailma, inimeste, iseenese ja oma lähedaste abil ja kohta.

Ühesõnaga, olen teinud seda, mis MEELDIB.

Olen teinud seda, mis ARENDAB

Olen teinud seda, mis on PÕNEV.

Ja kui enam ei ARENDA ja ei ole PÕNEV, mis on juhtunud iga 7-8 aasta järel, siis selleks ajaks on arenenud eelmistest tegemistest ja kogemustest midagi loovamat, PÕNEVAT, mis jäägitult kaasa viib.

Just selline ongi meie praeguse perefirma MOOSKA lugu.

MOOSKA on elustiili ettevõte. Meile MEELDIB käia metsaretkedel, suitsusaunas ja süüa head kohalikku traditsioonilist toitu, sealhulgas suitsusaunas suitsutatud liha.

Jagame hea meelega oma suurimat rikkust nende inimestega, kelle VÄÄRTUSED on SAMAD. Jagame ideesid, teadmisi ja kogemusi, vastu saame alati palju-palju rohkem: elamusi, häid mõtteid, elurõõmu ja kindlusetunnet.

Meie eesmärk on, et SAAME jätkuvalt siin, OMA MAAL elada nii nagu alati on elatud, TRADITSIOONILISELT või on parem sõna LOOMULIKULT? Et saame väikest talu

pidades, põldu tehes ja loomi pidades leiva lauale ja lased koolitatud nagu aastasadasid on saadud. Väärikalt.

Meie ettevõtte, MOOSKA kõige olulisemad ressursid on Haanjmaa kogukond, SUITSUSAUN, elustiil ja pärandil tuginevad teadmised, oskused.

VÕI siis hoopiski MEIE JÄTKUV MÕNU käia metsas ja saunas ja süüa head toitu, jagada neid õndsaid hetki inimestega, kes samadest asjadest lugu peavad.

JAGATUD HETKED, kus aeg peatub, egod taanduvad. HETKED, kus saad ja julged olla SINA ISE.

Ah, et ilus jutt aga kuidas see ettevõtlusega seotud on?

Noh nii ongi, et kui panna silmad kinni. Hingata sügavalt sisse - välja ja luua ühendus iseenda ja loodusega. Saan mõelda ennast kohta ja aega, kus viimati sügavalt õnnelik ja inspireeritud olin. Kujutada endale ette ideaalset TÖÖPÄEVA. Ja korralda ajapikku oma elu nii ära, et see koosneb õnnelikest, rahuldust pakkuvatest ja inspireerivatest jagatud hetkedest! Täna ma olen sellel teel rohkem kui kunagi varem. Minna saab alati sügavamale…

KUIDAS ma saan endale sellise elu korralda, et enamuse ajast teen seda, mida mulle MEELDIB teha?!

Mina isiklikult olen vägev planeerija (ja ümberplaneerija).

Muutusi oma ELUS (tööelus) valmistan pikale ette. Paar-kolm aastat on Lõuna Eesti väikeettevõtluses mõistlik aeg, mille jooksul jõutakse turule, kujuneb välja stabiilsus. Minu üleminekud on olnud sujuvad ja turvalised, tegemised on kasvanud üksteise sisse, üksteisest välja, on olnud loomulikud ja seotud.

ÕIGED asjad kasvavad. Näiteks suitsusauna vaimse pärandi tunnustamine UNESCO nimekirja. Mul on olnud julgust ja inspiratsiooni püstitada eesmärk, kavandada tegevused ja liikuda järjekindlalt eesmärgi poole hoides endas seda õiget tunnet. Tunnet, et see mida teen, on kõige põnevam asi maailmas.

JULGUST saan, kui mõtlen mitmele võimalikule arenguvariandile. Mis juhtub kui läheb väga hästi? Mis saab, kui läheb kah kuidagi? Mis siis, kui üldse hakkama ei saa? Mis on see KÕIGE HULLEM, mis minu, meie, meie pere, meie sõprade, meie koduga siis IKKAGI juhtuma hakkab?! Enamasti, kui endale hirmud lahti ja lõpuni mõelda, selgub, et midagi TÕELISELT HULLU ei juhtugi. KAOTADA polegi midagi. Olen põnevad väljakutse vastu võtnud ja toimetama hakanud! Tulemus pole alati olnud see, mida oodanud olen aga igatahes pole ka midagi hullu juhtunud.

Ikka on asju, mida PEAD tegema selleks, et asjad, mida MEELDIB teha tooksid sisse piisava hulga raha.

Mina USALDAN need tegemised inimestele, kellele just noid asju meeldib teha :) 

Kogukonnas on võrgustikud, neis on inimesed ja firmad, kellel on potentsiaal, mida nad ise ei pruugi nähagi. Julgus usaldada, olla tänulik oma partneritele on kasvanud minu ja mu ettevõtluse kogemustega koos. Kasvanud on ka julgus lahti lasta, uusi ideesid katsetada, ennast ja ettevõtet uute väljakutsete ette sättida ja kõigile ümbritsevatele neile sobivat kasvamist võimalda. Mõnikord ongi partnerlus lõputu selgitamiste, arendamise ja lahti laskmise ring, millega koos kasvab õnnetunne, kui oled OMA INIMESE leidnud.

ETTEVÕTLIKKUS vajab JULGUST hakata tegema. Teha, kui TUNNE on õige. Mitte otsida põhjendusi miks ei saa teha vaid otsida viise KUIDAS SAAB. Samm sammu haaval. Eesmärki meeles hoides. Ja kuidagi siis ikkagi ongi ALATI asjad laabunud.

Eks äri, millega tegelen, tuleb endale üksipulgi ja detailideni selgeks teha. KUULATA on vaja kõigepealt ennast, kuulata oma sisehäält aga ka uurida, süveneda, lugeda. Mida rohkem süvenen, seda põnevamaks läheb, seda rohkem nüansse avaneb. Õppida tasub teiste kogemustest, kasvõi tehes samalaadses ettevõttes praktikat või tasuta tööd, et saada aru milline on ettevõtja igapäevaelu. Mooska talus on mu käsutajaks suitsusauna ahi. Julm despoot, kes dikteerib, mis kell ärkan (ka keset ööd) ja millal õue pean astuma. Minutipealt! Kui oma aja peremees ma väike ettevõtjana ikka olen?! :)

KUULATA on vaja oma RAHASTAJAT see tähendab inimest, kes oma raskelt teenitud raha sulle annab. Usaldades. Kuula, mida tema soovib ja oska näha, kas ja kuidas sobitub sinu õnnelikku ettevõtlusmaailma. Leia just need kes sobituvad. KIRJELDA neid võimalikult täpselt – kes, kus, kuna, kuipalju jmt. KOHE, kui sul ENDAL on selge, astu vajalikud sammud, et nii hakkaks olema. Saunapäevad on ajast aega olnud neljapäev ja puulpäiv. Kaks saunapäeva nädalas sobib mulle saunas käimiseks ideaalselt. Kui see mulle selgeks sai, siis nüüd nii ongi. Saunalised on mul mõttes kirjeldatud ja kutsutud ja nad tulevad. Täna juba kuulevad nad mu kutset üle kogu maailma. Ja see kõik on ilmatuma TORE. Ja niipalju on veel teha!

Teha tahan koos nendega, kes on oma alal parimad. Kellel on meiega sarnane KIRG ja PÜHENDUMINE. Võisiis on õigem sõna KES VIITSIVAD?! Kes on enda tegemistes lähtunud samuti Võrumaa kogukondlikust pärandist ja kes oma tegemistes aitavad sündida millelgi HEAL. Püüan oma tegemistes kuulata või analüüsida ka, et keda ja kuidas mu tegevus võib kahjustada, haavata. Kas ja kuidas saan negatiivset vähendada, ära hoida, heastada…

Ettevõtlus on nagu tippsport. Võrdlus on kohane, sest mu tugisammas on Urmas, hingelt ja olemuselt spordimees. Olen talle igal hetkel koos oldud aja ja koos toimetatud tegemiste eest lõpmata TÄNULIK!

Tippspordis nagu ettevõtluseski on olulised meeskond, varustus ja ideaalsed tingimused; teadmine ja teadlikkus, tugiteenused… Aga kõige enam FANATISM, piisav panustamine ettevalmistusse ja VÕIMALIKULT HEA SOORTUS iga kord, kui meie kliendid meie selleks võimaluse annavad.

Õnnelikke ettevõtmisi!

Tags: Eda Veeroja, Mooska lugu, Urmas Veeroja