HAKKA AVASTAMA: Võib kihla vedada, et sa pole paljudest neist Eesti puhkamisvõimalustest kuulnudki

Selle suve põnevaimad seiklused

Sõpruskonnaga hiigelkanuu-matkale. Hiigelkanuu on suurem, kiirem ja lõbusam kui tavaline kanuu, tuntud ka meeskonna-, reisi- või tiimikanuuna, sest sõit eeldab koostööd. Kiiruse ja massi tõttu on hiigelkanuu sõiduks vaja suuremat veekogu. Eestis on sobilikud näiteks Emajõgi, Narva jõgi ja Soodla jõgi koos veehoidlaga Kõrvemaal. Matku korraldab seiklus- ja matkafirma 360 KRAADI.

Fatbike on viimasel paaril aastal olnud kõige kiiremini kasvav trend rattamaailmas. Kuna see on tavalisest maastikurattast märksa laiemate rehvidega, saab fatbike‘iga sõita igasugusel pinnasel, isegi seal, kus enne tuli kõndida, ratas käekõrval. Lahtisel liival, poristel metsateedel, isegi soos on just fatbike õige valik. Ehkki mõeldud eelkõige ekstreemseteks maastikusõidutingimusteks, meelitab fatbike ka linnarattureid. Fatbike’i jalgrattamatku tasub küsida firmast 360 KRAADI, rattaid renditakse aga näiteks Kõrvemaa Matka- ja Suusakeskuses.

Veealuse maailmaga saad tutvust teha Vilsandi Rahvuspargi akvatooriumis, mis on üks parimaid kohti hüljeste vaatluseks ning koos hüljestega sukeldumiseks. Nähtavus vee all võib olla heal päeval kuni 10 meetrit. Kuna hülgeid võib enamasti kohata just madalamas vees (4-5 m), pole unustamatu elamuse saamiseks ilmtingimata vajalik pikaajaline sukeldumiskogemus. Seetõttu sobib sukeldumine hüljestega ka algajatele.

Sõit blokardiga võib samuti sinu selle suve plaanidesse mahtuda. Blokart, maa- ja jääpurjekas sündis Uus-Meremaal. Sõiduriista populaarsus on kasvanud uskumatu kiirusega, sest see sobib sõiduks tõesti kõigile – meestele ja naistele, poistele ja tüdrukutele, noortele ja vanadele. Blokardiga saad lähemalt tutvust teha Läänemaal, Uuskalda Spordi- ja Puhkekülas.

Toosikannu Puhkekeskuse loomapargis korraldatakse Eestis ainulaadseid ulukisafareidmatkaveokite, retrobussi ning ATV-ga. Toosikannu ulukisafari kannab ka ökoturimi kvaliteedimärki EHE (Ehtne ja Huvitav Eesti).

Tõukerattamatku pakutakse Eestis küll juba aastaid, kuid ilmselt on palju neid, kes seda liikumisviisi veel proovinud ei ole. Tõukerattad pakuvad hea võimaluse külastada natuke kaugemal asuvaid põnevaid kohti, kuhu jalgsiretkedel tavaliselt ei satu. Saad tõukerattamatka läbida rahulikus tempos looduses või giidiga linnatuurina, ent ka hoogsa ja mängulisena. Tõukerattamatku tasub küsida matkakorraldajalt loodusturism.ee, samuti Taevaskoja SalamaaltTaevaskoja puhkekeskusestKassioru puhkemajast ja veel mitmestki teisest kohast.

Maalähedased saunaelamused

Eestlased on saunarahvas ja saun oli muistsete eestlaste püha paik. Peame tänaseni saunast niivõrd lugu, et lisaks majadele oleme ehitanud neid ka bussidesse, vana tuletõrjeauto paaki, parvedele jne.

Suurepärane võimalus kogeda muistseid traditsioone on suitsusaunas, mida juba köetakse ligi pool päeva. Suitsusaunu võid leida Eesti eri paigust, rohkem lõuna poolt. Mooska Talu Võrumaal tutvustab oma suitsusaunapärandit, mis on leidnud väärika koha UNESCO nimekirjas. Mooska talus saab sedasama Eesti esivanemate pärandit omal nahal proovida. Saunaskäik koos kõigi rituaalidega kestab vähemalt 3 tundi, kuid kogemus on seda väärt.

Kui soovid kõikvõimalikke saunu ühes kohas proovida, tasub sammud seada SaunamaaleVõrumaal. Koobassaun, suitsusaun, kümblustünn, soome saun, indiaani saun, eesti saun, kilesaun, tünn mullisüsteemi ja LED-valgusega ning metsa- ehk sõjasaun on need, mida täna Saunakülas pakutakse.

Saun loodusliku jõebasseiniga on midagi väga erilist. Ilmselt ei leia Eestist teist sauna, kust jõgi otse läbi voolab, aga just selline saun on Trofee Jahimajas Jõgevamaal.

Klaara-Manni Puhke- ja Seminarikeskuse Maanaise spaas saavad saunalised kasutada ürdivihtasid, lisaks pakutakse seal ergastavat pangedušši ning saunajutte taimede ja looduse väest ning meie enda seesmisest energiast.

Tõeliselt lõõgastav puhkus ootab Energia talu modernses öko-spaas, kus heaoluprotseduurid baseeruvad kohalikul ja sajanditevanusel Eesti ravimtaimede kasutamise traditsioonil. Kõik taimed, mida spaas kasutatakse, on 100% looduslikud ja värsked ning kehahoolduses ja ürdimullivannis kasutatavad segud valmistatakse just sulle vahetult enne protseduuri algust.

Vaade ei ole oluline ainult toast – see on oluline ka saunalavalt. Suurepärase merevaategasauna leiad Pikla Linnumajast Luitemaa looduskaitsealal. Lisaks pakub Pikla Linnumaja uut ja leidlikku linnuvaatlusteenust – linnuvaatlus saunas või saunalinnuvaatlus – võta sa nüüd kinni! Igal juhul on välja mõeldud tore teenus, kus vaprat valmisolekut taluda ilmariski asendab garanteeritult mõnus äraolemine. Peab vaid ette vaatama, et leil binokliklaase ei udustaks.

Lähemalt loe põnevate saunaelamuste kohta Saunatee kodulehelt.

Kõht täis Eesti moodi

Eestis on palju matkateid, aga kas tead, et Eestimaal ringi sõites leiad endale sobiva söögikoha Eesti Toiduteelt, kuhu kuulub nii tippklassi restorane kui ka lihtsamaid paiku koduste söökidega. Lisaks väiketootjaid, kes pakuvad degusteerimisi; ettevõtjaid, kes korraldavad toiduga seotud õpitube, ning talupoode.

Kohalik tooraine on Eesti Toidutee ettevõtetel olulisel kohal aasta läbi, arvestatakse ka aastaaegade ja kohaliku piirkonna omapäraga ning kõik see väljendub pakutava kvaliteedis. Kus iganes suvel oled, otsi üles mõni Eesti Toiduteele kuuluv ettevõte ja naudi pakutavat!

Kui soovid midagi erilist, siis tee oma valik siit:

Kui tahad ehtsa kohaliku toidu oma kätega valmistada, osale mõnes paljudest toiduvalmistamise töötubadest (nt Kopli Talu Põlvamaal), mis pakuvad alati midagi erilist, maitsvat ja elamuslikku. Ühine kokkamiselamus aitab inimesi kokku liita ning paremini tundma õppida.

Ka joogikultuur on osa toidukultuurist. Eestis tegutsevad veini- ja siidritalud ning õllekojad, kes korraldavad degusteerimisi, on alati külastajate ootel. Eesti Toiduteel on Valgejõe VeinivillaTori Jõesuu Siidri- ja VeinitaluJaanihanso SiidrivabrikHiiu Õlle KodaPihtla õlleköögi Mekituba, Pöide Pruuli Koda, Kochi Pruulikoda, Mulgi Pruulikoda ning Pruulikoda Õllenaut.

Otsi alati ka üles kohad, kus pakutakse piirkonnale omaseid toite. Näiteks Kihnu maitseid pakub Kihnu Küek, Hiiumaa maitseid Kohvik Hõbekala, Setomaa maitseid Taarka Tarõ ja Seto Tsäimaja, Mulgimaa maitseid Mulgi Kõrts jne. Et on Peipsimaa maitsete aasta, siis pakub teelistele kohalikke maitseid ka Alatskivil asuv Kivi Kõrts.

Ummamuudu öömajad

Väljaspool suuremaid linnu võid öömaja leida popsitalu eksootikast mõisahäärberi luksuseni. Hea ülevaate saad nii Maaturismi kui PuhkaEestis veebidest. Puhkus saab erilisem, kui leiad üles nn kiiksuga ööbimisvõimalused:

  • Vigala jõel asuvad parvemajad, kus lisaks ööbimisele võid saunas käia, spetsiaalsete põrandaavade kaudu kala püüda ja isegi peosaalis tantsida.
  • Juba teist hooaega pakub Pärnumaal asuv Vango Imedemaa ainulaadset võimalust ööbida looduses ning nautida tähistaeva ilu otse voodit ehk ööbida Mullihotellis, mis juuni alguses taas püsti pannakse.
  • Ekstreemset elamust pakub Taevaskoja Puhkekeskuse kahe- ja kolmekohalistes ripptelkides ööbimine.
  • Ehtsas nõiamajas mäe nõlval saad öö mööda saata Uhtjärve Ürgoru Nõiariigis.
  • Juminda poolsaarel ootab Leesikalda puhkemaja õuel 2 ööbijat ehtne väike kajutiga kaluripaat.
  • Kui otsid põnevust, võid hea õnne korral Sangaste Lossis tuba jagada kummitusega.
  • Männiku Metsatalus ootab külalisi kõigi mugavustega vidiit – mis see täpsemalt on, tuleb sul selle suve jooksul ise avastada,

Kindlasti tasub vaadata ökoturismi kvaliteedimärgisega EHE (Ehtne ja Huvitav Eesti) tunnustatud teenuseid. Need leiad Eesti Maaturismi Ühingu kodulehelt. Leia vaid aeg, sobiv seltskond, meelepärane sihtkoht ja tegevus ning Eestimaa avastamine võib alata!

Allikas: Puhkaeestis.ee

Tags: 2017