Suitsusaunahuvilised õppisid Haanjas vihta tegema

Suitsusaunafännidel oli eelmisel nädalal taas vıimalus õppida Haanjas vihta tegema, liha suitsutama, mee- ja soolamassaaži tegema ning lõpuks ka selg laval istudes nõgiseks teha.

Mooska turismitalu perenaise Eda Veeroja ütlusel pani end kirja 85 inimest, kes jagunesid viie-kuue kaupa erinevate suitsusaunade vahel. Avalöögi suitsusaunanädalale andis tunnustatud massaažiõpetaja, Eesti Pärimusmeditsiini ühingu eestkõneleja Alar Krautman.

Esmalt õpetas omanimelise massaaži- ja terviseakadeemia juht saunalisi üht korralikku vihta tegema. Kıige parem aeg selleks on jaaniaeg vana kuuga. Lisaks traditsioonilisele kasele (see on tugeva antiseptilise toimega) on kasutatud veel kadaka- ja tammevihta, mille sisse vıib panna ka ravimtaimi. "Üks mu saunalemmikuid on looduslik antibiootikum angervaks, mis on väga hea lõhnaga," märkis Krautman.

Vihategu Mooskas

Nõgese soovitas massaažıpetaja asetada enne vihtlema asumist kuuma vette, et see väga ei torgiks. Kadakas tahab kuumas vees haudumist 5-10 minutit.

"Head on ka naistepuna, raudrohi, kortsleht ja paiseleht. Liigesehaiguste puhul aitab sirel. Väga hea vihapuu on ka pän ehk lıhmus," lisas ta.

Luuvalude ja reuma puhul aitab veel sınajalaviht, peavalude ja uimasuse puhul aga piparmünt. Jõu taastab ning väsimuse peletab soolikarohi. Maagilise toimega viha saab, kui sinna köita kokku seitsmest erinevast puust ja üheksast kohast korjatud vitsad.

Eda Veeroja soovitusel ei tasu saunas kunagi kurta, et selg on haige, vaid soovida: "Anna mulle tervist!"

Ihu saab suitsusaunas puhtaks ka seebita. "Kui sul on puhtad mıtted, siis saun ei määri," lisas ta.

Liigesehädade puhul aitab raudrohi

Hurda talu vanaperenaine Mare Lind toonitas, et kellelgi ei tasu halba soovida, sest see jıuab sulle endale ringiga tagasi.

Raudrohtu soovitas liigesehädade puhul ka tema.

"Raudrohi tasub panna ööseks vette, ajada hommikul kuumaks ning panna vanni. Kui vannis ei ole võimalik istuda, ole kas vıi jalgupidi vees. Mıjub väga kiiresti," teadis memm.

Pujul on maagiline toime, see taim kaitseb kurjuse eest. Teiste kollaste taimede seast tunneb naistepuna ära selle järgi, et see läheb hıırudes veriseks. Naistetaim on ka kortsleht.

Viha tegemisel oli mındagi õppida isegi elupõlisel maainimesel. "Mina küll ei teadnud, et viha ots tasub üle tõmmata riidega - siis saab sellega ka masseerida."