Riigikogulane vastab saunaskäimise kohta

mooska.eu

1. Milline on teie suhe saunaga – kas armastate saunas käia või mitte? Kui sageli saunas käite?

2. Kas teil on kodus saun või käite saunas kuskil mujal? Kus?

3. Millised on teie saunarituaalid?

4. Millist sauna eelistate – kas Soome sauna, aurusauna, suitsusauna vm?

5. Kui tugevat leili võtate?

Valdo Randpere (Reformierakond)

Eraldi mingit saunaskäimise rituaali ja armastust pole. Saunas käin pea eranditult seoses sporditegemisega. Näiteks pärast tennisemängu kuulub saun küll traditsioonide hulka.

Ei armasta väga suurt kuumust – mulle meeldib nii 80-85 kraadi ja siis palju leili visata. Alternatiiv oleks veel 100 kraadi, aga ilma leilita. Põhimõtteliselt meeldib mulle enim aurusaun ja siis Soome saun. Ei saa aru ega kannata välja sellist saunaskäimist, kus saun köetakse 120 kraadini ja siis veel loobitakse vett kerisele.

Kunagi oli Soome president Urho Kaleva Kekkonen külastanud Eestis Kääriku spordibaasi ja talle oli seal korraldatud ka saunaõhtu. Siis olid võõrustajad ka omateada teinud ehtsat Soome sauna, mis nende arvates oligi kõvasti üle 100 kraadi ja suure leiliga. Selle peale olla Kekkonen öelnud, et see on Vene põrgu ja mitte Soome saun.

Rein Randver (SDE)

Austan eestlaste traditsioone, seega käin ka ise regulaarselt saunas ihu ja hinge kosutamas. Saunaskäimiseks võtan piisavalt aega. Kodus kütan ahju küllaltki kuumaks ja võtan leili mitmeid kordi. Sauna juurde kuulub ka kehale karastav vesi ja janukustutamiseks joogid.

Hüva leili kõigile!

Ester Tuiksoo (Keskerakond)

Ka mina olen saunaprotseduuride austaja. Muide, praegu on hea aeg kasevihtade tegemiseks!

Eelistan traditsioonilist lõunaeestlasele omast tugeva leiliga kodust sauna. Meil on meeldiv sõpruskond, kellega kohtume ühistel nädalalõppudel. Vahetevahel istume koos sõbrannadega ja arutame maailmaasju ka saunalaval. Meie sõpruskonna kõikides kodudes on saunad, seega külastame ja käime vahetevahel koos erinevates saunades.

Kerget leili!

Inara Luigas (MTÜ Demokraadid)

Saunast on saanud mu hea sõber. Külastan teda igal võimalusel. Talvel, kui vähegi võimalik, teen tiigijäässe augu, et siis kümblusest suuremat naudingut saada. Suvel on see loomulik, et lavalt tiigivette ennast jahutama sukeldun. Peale seda on eriti mõnus maasikapeenarde vahel jalutada ja magusaid maasikaid suhu pista. Ka mu lapselapsed armastavad juba lavalt vette karata.

Mulle meeldib käia kodus saunas. See on mu eriline paik, kus ma lõõgastun ja pingetest vabanen. Saun ongi kujunenud mitte ainult pesemispaigaks, vaid kohaks, kus saan ennast maandada ja taas energiavarusid koguda. Leili võtan niipalju, kui parajasti vajan. Ka saunasoleku aeg sõltub paljuski sellest, kas olen üksi või mitmekesi. Suvel meeldib mulle rohkem hommikuti ujumas käia. Talvel, jõulude ajal, kui maja trepi juures ka mõni küünal hubiseb, on saunaskäigul eriline maagia. Kogu see õhustik on täis energiat ja jõudu. Siis on paljajalu saunast mööda lund eriti mõnus tuppa tulla.

Tarmo Tamm (Keskerakond)

Saun on Eesti kultuuri üks osa ja olen üles kasvanud koos saunaga. Kui võtta aasta keskmine saunaskäimiste arv nädalas, siis on see kusagil kahe ringis.

Mul on endal kodus saun olemas ja spetsiaalselt sauna pärast kellelegi külla ei pea sõitma. Tallinnas olles käin Riigikogu saunas või mõnikord ka Viimsi veekeskuse saunades. Kodus olles kuulub kindlasti sauna juurde õlu ja pärast sauna sööme koos perega peekoniviiludega rikastatud ahjukartuleid. Tallinnas kuulub aga sauna juurde Värska vesi, sest õlu ja autosõit ei sobi kuidagi kokku. Eelistan Soome sauna, aga samas ka suitsu- ja aurusaunad sobivad väga hästi. Mulle meeldib, kui temperatuur saunas on 70-80 kraadi vahel, siis võtab higi hästi lahti ja on mõnus laval istuda. Hüva leili kõigile!

Heimar Lenk (Keskerakond)

1. Minu suhe saunaga on parim, mis olla saab. Armastan seda lapsepõlvest peale. Isegi need päevad on mul veel meeles, kui ema meid, lapsi, sauna saatis. Saunaskäimise järel ootasid meid ahjutulised võisaiad, mida piimaga pugisime. Ja muidugi laupäevaselt koristatud elamine ja puhtad linad voodis.

2. Nii ja naa. Käin kodus saunas ja olen palju aastaid ka Tallinnas Kivimäe saunas käinud. Suure sauna eelis on see, et näed inimesi ja saad kõvasti suhelda. Minul on koolipoisina olnud suur õnn olla saunakülaliseks korduvalt koos Voldemar Panso ja Jüri Järvetiga. Mõlemad olid Nõmme poisid ning käisid kindlal päeval ja täpsel kellaajal leili võtmas. Poisikestena jälgisime neid alati suure huviga, sest kuulsad näitlejad rääkisid väga suurtel ja tõsistel teemadel, nii et rahvas pesuruumis kohe kuulas neid. Mõned lausa unustasid pesemise, nii põnev oli.

3. Rituaalid on üsna tavalised. Kuum keris, külm vesi või lumi väljas sauna ees aias, kus siis püherdamas käin. Pärast sauna kindlasti õlu ja hea õhtusöök. Siis kallimaga voodisse, misjärel saab hommikul uue inimesena ärgata.

4. Pole suurt võimalust valida. Ikka enamasti olen tavalises Soome saunas käinud.

5. Leil olgu kõva, kuid väga pikalt ma vihelda ei viitsi. Pigem käin mitu korda laval. Ennast väga läbi tõmmata ei taha.

Meelis Mälberg (Reformierakond)

Saunas käia mulle meeldib. Eriti mõnus on kuum saun pärast pikemat rattasõitu või suusatamist. Tavaliselt panengi sauna enne trenniminekut küdema, et tagasi tulles saaks kohe mõnusat kuuma leili nautida.

Väga mõnusad on ka suvised pikemad saunatamised, kui saab heade sõpradega saunatrepil ilmaasju arutada ja pärast leilivõtmist otse ujuma minna. Minul on kodus puukerisega saun, sest just see loob saunas õige õhustiku. Ja eks seetõttu hindangi just oma kodusauna leili teistest enam.

Priit Sibul (IRL)

Saunas meeldib mulle väga käia. Eriti meelepärane on suitsusaun, sest selle leil on eriti sügav ning kogu protsess pikem ja põhjalikum. Mitmel heal sõbral on suitsusaun.

Viimase hooaja ajal olen nautinud sauna omas kodus. Soetasin ühe vana niinimetatud puhta suitsusauna (seda nimetatakse ka Vene tüüpi kerisega saunaks). Olen sellega väga rahul, see on pigem kõrge ja hea niiskusega kui suure kuumusega. Ja see sobib meie perele väga hästi.

Selle saunaga on omamoodi lugu. Nimelt tegid esimese lavaproovi Põlvamaa meeskoori mehed ja mina polnud varem sellist sauna kütnud. Mehed olid kõik juba külas ning mina juba kolm ja pool tundi sauna kütnud, aga temperatuur ei tahtnud kuidagi saunas kõrgemaks minna. Jalutasin siis juba murelikult toa poole, et meestelt küsida, kas keegi on targem kui mina. Ise mõtlesin, et loogiliselt peaks soe sauna tulema siis, kui kütmine lõpetada ja siiber kinni panna. Nii saigi tehtud, pärast seda lasime saunal veidi seista ja esimene lavaproov Põlvamaa meeskoori meestega oli suurepärane. Ja saun saigi sisse õnnistatud.

Ülo Tulik (IRL) ei vastanud.

Kalvi Kõva (SDE) ei vastanud.

Urmas Klaas (Reformierakond) ei vastanud.