Saunateed astudes. Koobassaunast kodu-spaani. Saunaehitaja märkmed.

Kas oled mõelnud, et plaaditud sein duširuumis tundub liiga igapäevane ja igav? Kui saunalembene perekond Veskimägi hakkas kujundama oma sauna, otsustasid nad märksa põnevama lahenduse kasuks. Nüüd katab basseini ja duširuumi seinu reisimälestuste põhjal tehtud maaling.

Heli Veskimägi: „Abikaasa oli mõni aeg enne seda käinud Toscanas mootorrattamatkal. Kaunid maastikud jätsid talle sellise elamuse, et otsustasime selle reisi mälestuseks lasta seintele maalida midagi Itaalia loodusest.” Basseiniruumi laevalgustid täiendavad seinte tekitatavat muljet, moodustades vee kohale tähistaeva.

Reisimälestusi on sauna sisekujundusse kätketud teisigi. Kui basseini ümbruse ideed pärinevad Itaaliast, siis dušinurga materjalivalik sai alguse Türgist. Üks sealne saun ehk hamam, mille külastusest kogu perekonnal on meeldiv mälestus, oli seest vooderdatud kollaka marmoriga. Samalaadset materjali otsustati kasutada ka oma saunas.

Hästi mõnus on läbi lavaruumi klaasseina vaadata Toscana loodust ja kuulata muusikat. Sauna kõlarid on ühendatud raadio ja CD mängijaga ning ka televiisori heli saab sauna lülitada. „Olen meie sauna ja selle sisekujundusega väga rahul,” nendib perenaine. „Sauna ei hüpata sisse viieks ega kümneks minutiks, seepärast ei tohiks suhtuda selle viimistlusse ja kujundusse sugugi kergemalt kui ülejäänud kodu kujundamisse. Ainuüksi laval istume-pikutame tavaliselt viisteist-kakskümmend minutit.”

Veskimägede sauna lugu on vaid üks poolesajast loost, mis ehitusõpetaja ja ehitusajakirjanik Priit Valge kogus oma värskelt ilmunud raamatusse “Saunateed astudes. Koobassaunast kodu-spaani. Saunaehitaja märkmed”. Kuidas seinamaaling ehituslikust seisukohast tehti, aga samuti seda, kuidas rajada korralik suitsusaun, ehitada hea leiliga keris ja õigetes mõõtudes leiliruum, missugused on iidsed saunaehitustavad ja saunadisaini tippsaavutused, sellest saab saunasõber teada mõnusas stiilis ning rohkete piltide ja joonistega illustreeritud raamatust.