Kerisekivide valimine

Sauna kerisEesti traditsiooniline saun on suitsusaun. Palavas leilis vihtlemine ja pesemine oli meie esivanemate elukommete lahutamatu osa. Saunas sünnitati, ja pesti kadunukesi.

Olgu saun korstnaga või suitsusaun, kindlasti on seal olemas keris ja kerisel kivid. Kerisekivid peavad olema vähemalt paari rusika suurused, tiheda tekstuuriga ja sinakas-tumehallid.

Omast kogemusest tean, et need kivid on head ja vastupidavad. Kuid leidub ka jääajaga siia tulnud kive, mis samuti suurepäraselt kerisekivideks sobivad. 

Tänapäeval võivad saunaomanikud osta kerisekive ehitusmaterjalide poest.

Punast graniiti pole mõtet kerisekivina kasutada, sest see laguneb. Pärast paari saunaskäiku saab punasest graniitkivist peen- killustik.

Saaremaa on erand. Seal leidub punast kivi, mis sobib katusekiviks. Saaremaale tõi jääaeg punase kivi Rootsist, mandrile aga Soomest.

Kui tegu on suitsusaunaga, peab kerisekive valides arvestama sellega, et kivid ulatuksid ühe koldekaare pealt teisele.

Kerisekivid peavad olema vähemalt paari rusika suurused, väiksemad kivid all, suuremad peal. Laotakse neid enam-vähem sama loogikaga nagu kiviaedu, et keskmised kivid ei suruks äärmisi välja.

Kes on põlise eesti saunatraditsiooni austaja, võiks uut sauna tehes arvestada suitsusaunaga ja kerisekive otsida põlluservast. Ikka neid sinakashalle ja tiheda teks-tuuriga.

 

Hüva leili!