Suitsusauna leil on ergutav ja pehme

Suitsusauna massiivne kiviahi ja kõrge lava aitavad sooja püüda.Allikas: Äripäev, Siim Sultson
Fotod: Tender Ehitus

Võrreldes tavalise Soome saunaga on suitsusaun meeldiv alternatiiv neile, kes kuuma leili ja kõrvetavat niiskust ei talu.

Suitsusaun on erinevalt tavalisest Soome saunast põhjaaladel levinud vanem saunatüüp. Kui Soome saunas lastakse kogu küttesuits korstnast välja, siis suitsusaunas pääseb see välja tavaliselt uksest või seinaluugikesest.

Suitsusaun on sarnane ka arhailise suitsutarega, mille kütminegi oli pea samasugune. Nii suitsusauna kui suitsutare tõrjus valdavalt 19. sajandil välja kütmine puhtalt korstna kaudu, mida peeti siis suureks luksuseks.

Tänapäeval kohtab suitsusaunasid tavaliselt talumuuseumites või erinevas säilimisastmes vanade talukomplekside juures. Viimastel aastatel kerkivad eelkõige puhkekohtades Soome saunade kõrval ka suitsusaunad.

Suitsusaunu on kahte tüüpi: puhas suitsusaun ja must suitsusaun. Puhtal on korsten ka, must on üldse ilma korstnata.

Leilivee pada paikneb otse kerisel, et kuuma veega visates saada paremat leili.Kaldi Roost, Tender Ehituse juhatuse liige ja objektijuht

"Suitsusaunu on kahte tüüpi: puhas suitsusaun ja must suitsusaun. Puhtal on korsten ka, must on üldse ilma korstnata," seletab Tender Ehituse juhatuse liige ja objektijuht Kaldi Roost. Esimene tüüp on pigem segasaun, mida saab kütta kui suitsusauna ja ka kui Soome sauna. Teine tüüp on ehe suitsusaun.

Tema kinnitusel ehitatakse Eestis võrreldes Soomega, kus suitsusaunu on uuritud põhjalikumalt, moodsaid suitsusaunu veel vähe.

Välimuselt on suitsusaun Roosti seletusel Soome saunast veidi erinev. Välisuks tehakse madal, et soe ruumist lihtsalt välja ei pääseks, aken madalale ja väike, et ei tahmuks. Ruum ise on suhteliselt kõrge. Võimalikult lae alla pannakse lava nii, et jalad oleksid kerisest kõrgemal. Kõik selleks, et püüda maksimaalselt pehmet sooja.

Suitsusauna leil on võrreldes Soome sauna kuuma ja kõrvetavaga pehme.

Roosti sõnul peab suitsusauna ahi nagu vanasti olema ilma metallita, sest läbinisti kivist ahi eraldab kütmisel negatiivseid ioone, mis on inimesele ergutavad. Metallahjud eraldavad aga positiivseid ioone, mis on väsitavad.

Suitsusauna kiviahi on suhteliselt suur ja selle kütmine kestab Soome sauna omast kauem. Kütmise ajal sauna veel ei minda ja suits tuleb suunata välja läbi luugi või ukse. Kui kõik puud on söestunud, segatakse need läbi ja viiakse koos tuhaga ahjust välja, siis ei eraldu saunalistele ohtlikku vingu. Koos esimeste leilidega saavad ka ahju kerisekivid tahmast puhtaks. Hilisematel saunalistel on õhk juba täiesti puhas, tunda on vaid iseloomulikku seintesse imbunud suitsulõhna. Sooja annab selline ahi vähemalt kolm tundi. "Suitsusauna leil on võrreldes Soome sauna kuuma ja kõrvetavaga pehme," seletab Roost.

Suitsusaunadel on Roosti kinnitusel tõhusaks toimimiseks kindlad mõõtmed. "Väikseim suitsusaun, mis tegime, oli 3×3 meetrit." Tihti tehakse suitsusaun ka koos Soome sauna ja puhkeruumidega. Suitsusauna keskmiseks hinnaks tuleb Roosti sõnul arvestada 100 000 kuni 150 000 krooni.