Vana-Võromaa suitsusaunakombestik kanti UNESCO vaimse kultuuripärandi esindusnimekirja
Pariisis toimunud UNESCO vaimse kultuuripärandi komitee istungil otsustati kanda Võromaa suitsusaunakombestik UNESCO vaimse pärandi esindusnimekirja!
Taotluse selleks esitas Eesti riik UNESCOle eelmise aasta märtsis.
Mõte suitsusaunakombestiku kaitsmisest UNESCO abil tekkis mul 2008 aasta talvisel pööripäeval. Tuli äratundmine, et meile igapäevane suitsusaunakultuur on haruldane ja kiiresti kaduv osa maailma elurikkusest, mida tuleb kaitsta. Järgmisel päeval kirjutasin oma g-maili allkirja lisaks oma nimele ja telefoninumbrile: „Suitsusaun UNESCO kaitse alla!” Kuu aja jooksul oli e-kirja allkiri alustanud midagi suurt. Ma sain e-kirju ja telefonikõnesid suitsusauna kultuuri kaitseks.
Pariisis toimunud UNESCO vaimse kultuuripärandi komitee istungil otsustati kanda Võromaa suitsusaunakombestik UNESCO vaimse pärandi esindusnimekirja!
Taotluse selleks esitas Eesti riik UNESCOle eelmise aasta märtsis.
Mõte suitsusaunakombestiku kaitsmisest UNESCO abil tekkis mul 2008 aasta talvisel pööripäeval. Jalutasime abikaas Urmasega oma talu maade ümber, nagu Võrumaal ikka pööripäeval kombeks. Müttasime lumes ja kuulasime Vällamäe põlispuude hääli tuules, hämardus. Raske maastik, lumi ja tuisk. Palju me omavahel ei rääkinud. Koju jõudes ootas köetud suitsusaun – soojus, rahu ja täiuslik õnnetunne. Arutasime omavahel, et vähesed inimesed selles ilmas saavad meile nii igapäevasest õndsusest osa. Tuli äratundmine, et meile igapäevane suitsusaunakultuur on haruldane ja kiiresti kaduv osa maailma elurikkusest, mida tuleb kaitsta. Järgmisel päeval kirjutasin oma g-maili allkirja lisaks oma nimele ja telefoninumbrile: „Suitsusaun UNESCO kaitse alla!” Kuu aja jooksul oli e-kirja allkiri alustanud midagi suurt. Ma sain e-kirju ja telefonikõnesid suitsusauna kultuuri kaitseks.
2009. aasta alguses tuli kokku esimene suitsusaunahuviliste ümarlaud. Kiiresti koostasime tegevuskava. Võro Instituut pakkus lahkesti oma abi ja Külli Eichenbaum võttis vastutuse taotluse koostamise protsessi juhtimise eest. Aitüma sulle, Külli! Kunstnik Epp Margna ja fotograaf Toomas Kalve olid selleks ajaks fotografeerinud, üles joonistanud ja kirjeldanud kümneid ja kümneid suitsusaunu. Võrumaa Turismiliit oli minu ja Tiit Soosaare eestvedamisel läbi viinud (2005) suitsusauna meediakampaania Võrumaa kui sihtkoha turundamiseks. Aeg oli küps.
Taotluse koostamisel tegutses kohalike organisatsioonide toel Vana-Võromaa vabatahtlik suitsusauna koostöökogu. Kolmeaastase ettevalmistustöö käigus olid koostöökogu heaks partneriks saunade omanikud, ülikoolid ja uurimisasutused, kohalikud omavalitsused ja riik.
„Eesti kultuuri elujõulisus avaldub eriti ehedalt vaimses pärandis, mida antakse põlvest põlve edasi. Võrokeste suitsusaunakombestiku kandmine UNESCO esindusnimekirja toetab traditsiooni kestmist ning toob sellele rahvusvahelist tähelepanu,” ütles kultuuriminister Urve Tiidus. „UNESCO tunnustuse üle saavad rõõmu tunda kõik, kes on oma maakodus suitsusaunatraditsiooni tallel hoidnud – Võrumaast Saaremaani,” lisas minister.
Suitsusaunad koos saunakombestikuga on osaks võrokeste põlisest elulaadist ja kultuuripärandist, mille hoidmine ning noortele edasiandmine on kogukonnale tähtis.
„Suitsusaun on võrokesele pereliige, püha koht, kus saavad puhtaks nii ihu kui ka hing. Sauna kütmine, vihtade tegemine, saunas leilivõtmine ja terviseparandamine on meie taluperede tavapärase eluringi osa. Saunaga on seotud paljud teadmised ja oskused, mis tänapäeva kiires elutempos järjest haruldasemaks muutuvad nagu saunaehitamine, puude tegemine, liha suitsutamine,” võttis saunakombestiku olemuse lühidalt kokku Haanjamaal asuva Mooska talu perenaine Eda Veeroja.
UNESCO esindusnimekirja kuulumine on võrokeste kogukonnale suur tunnustus. Võru Instituudi direktori Rainer Kuuba sõnul on võrokesed maailmas ainulaadsed nii oma keele kui ka kultuuripärandi poolest: „UNESCO tunnustus aitab meie omapäral paremini välja paista ja hoida omanäolist suitsusaunakombestikku elujõulisena”.
Võrokeste ettevõtmist on tunnustanud rahvusvaheline saunaorganisatsioon International Sauna Society. Organisatsiooni president Risto Elomaa on märkinud, et võrokeste suitsusaunatava jõudmine UNESCO esindusnimekirja toob tähelepanu kogu maailmas ka teiste rahvaste saunatavadele.
UNESCO vaimse pärandi esindusnimekirja eesmärk on tutvustada põlvest põlve edasi antud teadmisi, oskusi, kombeid ja tavasid, mida kogukonnad tänapäeval tähtsaks peavad ja mille püsimajäämise eest nad hea seisavad. Eestist on senini esindusnimekirja kantud Kihnu kultuuriruum, seto leelo ning koos Läti ja Leeduga ka laulu-ja tantsupeo traditsioon.
Vana-Võromaa suitsusaunakombestikku ja ettevõtmisi tutvustab koduleht: www.savvusann.ee