Haanjas õpetatakse suitsusauna tegema
“Suitsusanna luhvt om kordi etem kui Hugo Bossi oma,” räägivad võrukesed, kellel on peaaegu igas külas, mõnes isegi mitu suitsusauna. Algaval nädalal tutvustataksegi Haanjas suitsusauna tegemist laiemalt.
Pottsepp Jaan Pääsu ladus esimese kerise üle poolesaja aasta tagasi, nüüdseks on ta neid teinud üle saja, ka suitsusaunakeriseid. Põlva talurahvamuuseumi õuel Karilatsis tutvustati huvilistele lähemalt õige suitsusaunaahju ladumist.
“Suitsusanna luhvt om kordi etem kui Hugo Bossi oma,” räägivad võrukesed, kellel on peaaegu igas külas, mõnes isegi mitu suitsusauna. Algaval nädalal tutvustataksegi Haanjas suitsusauna tegemist laiemalt.
Pottsepp Jaan Pääsu ladus esimese kerise üle poolesaja aasta tagasi, nüüdseks on ta neid teinud üle saja, ka suitsusaunakeriseid. Põlva talurahvamuuseumi õuel Karilatsis tutvustati huvilistele lähemalt õige suitsusaunaahju ladumist. “Tuleb ehitada sobiva suurusega keris, see peab kütma ruumi ühtlaselt soojaks. Esmalt tehakse tellis-ahi valmis, alles siis pannakse keris sisse. Võib-olla sobiksid üle saja-aastase sauna tarbeks tõesti paremini käsitsi tehtud tellised, nii nagu neid tehti 70 aastat tagasi. Aseri tehase praegune toodang on ka hea. Kui ahju sagedasti kütta, läheb see üsna ruttu tahmaseks ning vihavesi pritsib ahjule peale. Aasta pärast on kõik ühtlaselt hall ja siis pole märkigi nüüdismaterjalist,” räägib Pääsu.
Õppinud meister laob kerise päevaga ära, õpipoisil kulub mitu päeva. Pottseppade kinnitusel on kerise juures kõige olulisem kivi valik. “Nii see ei ole, et lähen põllule ja valin sobivad kivid ja toon koju. Kui ei tea, kust mida ja kui palju võtta, siis ei maksa tühja tööd teha. Kerise tarbeks võib kive küll kivihunnikust võtta, aga sealgi peab neid vaatama ja sortima. Peavad olema ühtlase suurusega,” räägib muuseumis suitsusaunaahju ladunud Rain Vaik.
“Olen kuulnud sedagi, et kõige paremaid kerisekive pidavat saama jõest, need on mustad ja lihvitud. Sellised kivid ei ole külma saanud, leil pidavat pärast tulema vot selline!” teab Pääsu.
Põlva talurahvamuuseumi teadustöötaja Marge Luude kodus on suitsusaun ja pere käib seal igal nädalal. “Eelmine aasta oli Võrumaal suitsusauna aasta, tänavu augusti algul korraldatakse Haanjas saunakultuurinädal. Tallinnas ei teata suitsusannast midagi, see ikka meie kandi värk. Inimesed tulgu tutvuma! Selleks me kõikide pilkude all saunaahju ehituse korraldasimegi,” ütleb Luude.
Allikas: Vambola Paavo, Õhtuleht