Saunaviimistluses kasuta õigeid materjale
Tekst: Evelin Rikma
Fotod: Meeli Küttim
Nii vanemas kui ka tänapäevases saunaehituses on eelistatuim materjal puit. Lisandunud on mõned vastupidavamad ja kergemini hooldatavad viimistlus- ja ehitusmaterjalid. Sauna leiliruumis on levinumaid viimistlusmaterjale sisevoodrilaud. Lava ja muud sauna puitpinnad on tavaliselt hööveldatud puidust.
Tekst: Evelin Rikma
Fotod: Meeli Küttim
Nii vanemas kui ka tänapäevases saunaehituses on eelistatuim materjal puit. Lisandunud on mõned vastupidavamad ja kergemini hooldatavad viimistlus- ja ehitusmaterjalid. Sauna leiliruumis on levinumaid viimistlusmaterjale sisevoodrilaud. Lava ja muud sauna puitpinnad on tavaliselt hööveldatud puidust.
Rõhtvooder
Tavalisem saunaseina vooderdusviis on rõhtvooder. Selle eelis on rahulik ja visuaalselt madalam väljanägemine. Püstsuunaline alussõrestik moodustab toimiva õhuvahe ja seina mädanemiskahjustusi on lihtne remontida, piisab vaid alumiste laudade väljavahetamisest.
Et lauad kuivamisel ei kaarduks, tuleb kasutada täissulundlauda. Seina vooderdamisel üritatakse vältida laudade jätkukohti, seinad tuleks katta tervete laudadega. Kui vooder on paigaldatud rõhtselt, võib püstnurgad katta liistuga. Voodrilauad kinnitatakse roostevabade naeltega, näiteks vasknaeltega.
Kui sauna voodrilauad on mõõdus 15×70 mm või kitsamad, võib sulundist peitnaelutada. Laiemate laudade puhul soovitatakse nähtavat naelutust, kuna peitnaelutusega võib kaasneda laudade pragunemine ja kaardumine. Laudist tuleb alustada sauna tagaseinast ja viimasena teha ukse ümbrus.
Püstlaudis
Püstlaudis on traditsioonilisem seinakatmisviis. Ent kui seina alumine laudis peaks mädanema minema, tuleb selle väljavahetamiseks kogu seina ulatuses uus vooder panna.
Püstlaudis aitab ruumil paista küll kõrgemana, ent tehnilised eelised sellel puuduvad. Laudist alustatakse ukse ja akna kõrvalt täislaiusega laudadega. Tavaliselt ei vaja püstlaudisega voodri nurgad enam liistudega katmist.
Püstlaudisega naelutamisel tuleb ettevaatlik olla naelte pikkusega, sest need ei tohi ulatuda aurutõkkesse ega seda purustada.
Kui naelapead jäävad voodril nähtavale, on mõistlik ehitada lava juurde spetsiaalsed seljatoed, et kuumad naelapead nahka ei põletaks.
Pesuruumi seinad ja lagi tuleks teha kindlasti niiskuskindlad. Võimalusi selleks on palju: keraamilised plaadid, tadelakt, plastpaneelid, lakitud sisevoodrilauad, värvitud niiskuskindlad ehitusplaadid, krohvitud pinnad.
Pesuruumi seinad
Pesuruumi puitkarkass-seinad ei välista keraamiliste plaatide kasutamist, plaadid tuleks vaid liimida niiskuskindla ehitusplaadi peale ja sel juhul ehitusplaadi alla aurutõket ei paigaldata.
Laast- ja kiudtsemendist plaadid pole niiskete ruumide jaoks! Kui pesuruumi seinad otsustakse vooderdada, peaks need kindlasti lakkima või värvima ja jätma vooderduse alla õhuvahe. Kui sauna kasutatakse aasta ringi, ei ole duši juures laudise kasutamine siiski otstarbekas, kuna see läheb kergesti mädanema.
Tadelakt on traditsiooniline Maroko krohvisegu, mis sobib just veekindlate pindade viimistlemiseks. Segu pealekandmiseks kasutatakse kellusid ja poleerimiskive. Tadelaktiga töödeldud pind jääb sile ja läikiv. Sel viisil saab katta vanne, seinu ja põrandaid ilma ühegi vuugita.
Saunalaed
Ka laed võib saunas katta laudisega. Laudadest lagi sobib ka pesuruumi. Kui leiliruumis jäetakse lauad käsitlemata, siis pesuruumis võib need lakkida või värvida. Pesuruumi laes on laudvooder eriti eelistatud juhul, kui seintel on kasutatud keraamilisi plaate, nii tekib akustiline mahedus. Laevooderduse võib jätta viimaseks tööks.
Vooderduse asemel sobivad kasutada ka ehitusplaadid, mis peavad kindlasti niiskuskindlad olema.
Looduslik kivi
Saunaruumide põrandad on mõistlik teha viimaste seas. Vanasti tehti ka põrandad laudadest, palkidest, ent tänapäeval on otstarbekam katta need keraamiliste plaatide või plastkattega. Unustada ei tohi põrandakatte alla jäävat hüdroisolatsiooni, mis takistab niiskuse pääsemist põrandasse ja muudab selle nii vastupidavamaks. Huvitavad on lahendused, kus põrandakatteks on kasutatud dekoratiiv- või looduslikke kive. Põrandakütte olemasolu muudab põranda jala all soojaks ja aitab ruumil paremini kuivatada.
Allikas: P. E. Tommila “Saun”
Mis peitub voodrikihi all?
Isolatsioonimaterjal
Nagu kõikides soojades ruumides, liigub ka saunas õhk soojast ruumist külmemasse ja viib endaga kaasa niiskust. Et soojus ja niiskus saunast välja ei pääseks, peaks sauna seinad ja lae tegema võimalikult hermeetilised. Nii tuleb sauna seina tavalise konstruktsiooni peale veel neli erinevat kihti teha: lisaisolatsioon ja karkass, kuumuskindel aurutõke, õhuvahe ja alussõrestik ja viimaks sisevoodrilaud. Soojusisolatsiooni ja aurutõkke vahele võib paigaldada ka õhukese kõvaplaadi, mis takistab soojusisolatsiooni paisumist ja õhuvahe ummistust. Hea isolatsiooniga soojeneb saun kiiremini ja säästab energiat. Kui isolatsioon paigaldatud, on aeg mõelda aurutõkkele.
Aurutõke
Soovitatav aurutõke sauna on kolmekihiline. Enamasti kasutatakse selleks plastist, paberist ja alumiiniumist koosnevat fooliumit, mis kinnitatakse karkassi külge naelte või klambritega. Ettevaatlik tuleks olla paigaldamisega, sest auke ei tohi aurutõkkesse jääda. Kui nii juhtub, tuleb auk kuumuskindla teibiga üle kleepida.
Õhuvahe
Kui sauna seinad ja lagi vooderdatakse laudadega, tuleb voodri alla tingimata jätta õhuvahe, mille saab ehitada okas puidust aluslattidest. Õhuvahe peab olema 20–25 mm. Õhuvahet vajab ka lagi. Õhuvahe kiirendab kütmisel seinavoodri soojenemist ja aitab hiljem laudade tagaseinu kuivatada. Nii peavad lauad pehkimata vastu üle kümne aasta.
TASUB TEADA
-
Oluline on teada, et puitvooder jäetakse põrandast umbest 10 cm kõrgusele, et veepritsmed ei hakkaks laudist mädandama.
-
Lae ja seina piirile tuleks jätta õhuvahe tuulutamiseks, vähemalt 20 mm. Prao võib katta liistuga.
-
Leiliruumi puitvoodri pinda ei töödelda, sest kõrge temperatuur ja suur niiskus ei lase lakil, värvil või puidukaitsevahendil vastu pidada. Samuti võivad kuumuse mõjul tekkinud aurud tervist kahjustada.
-
Soovi korral võib kasutada spetsiaalseid saunalakke, ent see ei pikenda kuigivõrd puidu vastupidavust, teeb vaid hõlpsamaks pinna puhastamise.
-
Ka lava ei tohi mingi ainega käsitleda. Parimaks kaitseks töötlemata puidule on hea tuulutus ja kiire kuivamine pärast sauna kasutamist.