VIHATEO SOOVITATAVAD AJAD 2020
Vana Võromaa suitsusauna tava on kantud UNESCO vaimse kultuuripärandi esindusnimekirja. Suitsusaun on Eestlasele ajast-aega olnud hingepide. Suitsusaun lõpetab. Suitsusaun püha koht, kus hoitakse vaikust, suheldakse oma ihu, hinge, looduse ja esivanematega.
Vihta tegema minnes rahusta oma meel ja hoia mõttes inimesed, kellele vihta teed ning tervistavad soovid, mida vihalt ootad. Kuufaasid on olulised aga jälgida tuleb looduse arengut. Alati võib teha värskeid vihtu kohe kasutamiseks. Talviseks kuivatatud vihaks on vaja, et puu leht või taim oleks täiskasvanud. Värskeid vihtu ei panna vette vaid tuuakse sauna vihtlemise ajaks ja viheldakse kuivalt. Värskele vihale piisab leili niiskusest ja kehast tulevast niiskusest.
Kase viht (Kõo viht)
20.06 – 22.06 suured päevad, mil taimed on eriti väge täis;
07. 07 – 18. 07 kahanev kuu; eriti hää 7.-11.07 (pehme aig) ja 16.07 (kadunelläpäiv)
Mu isa „mekkis“ kaselehte keelega – kui oli magus ja liimine siis oli vara talveks vihta teha.
Kui oli karvane siis see kask ei sobinud – leht pidi olema sile ja läikiv (arukask, maarjakask).
Tammõ viht
2.-4. august 2020 täiskuu aeg
Vahtra viht
2020 suvi 5.08 – 17.08 kahanev kuu, 13.08 kaduneljapäev
Pärna (Lõhmussõ viht)
19.-31.07, 20.07 kuu loomine
Saunaks valmistumine: Saunapäeva hommikupoolikul joo teadlikult pisut rohkem puhast vett, mineraalvett või taimeteed. Ideaalsed taimeteed on nurmenukk, pärnaõis, angervaks, pohlalehed. Ole valmis pidama sisemist vaikust saunaks valmistumisel, saunas ja pärast sauna. Ole valmis avama oma meeled, puhastuma, ja sisemiset vaikusest leidma elujõudu algavaks eluperioodiks.
Vihaste tervitustega Haanjast Eda Veeroja
Mooska Suitsusaunatalu perenaine