Maa Elu portaal: Õpime suitsutama liha

Mooska suitsusaunaliha, käsitöö või, sepik ja maaleib

Väljavõttena Mooska talu suitsusauna artiklist avaldab Maa Elu portaal talu perenaise Eda Veeroja nõuanded liha suitsutamiseks. Headeks tulemusteks tuleb siiski varuda kannatust, pidada lihapäevikut ning süübida piinlikult täpsetesse detailidesse.

Liha suitsutamine nõuab kannatlikkust

Õige suitsuliha valmistamine on pikk ja kannatust nõudev protsess. Korraga läheb suitsutamisele 50 kilogrammi liha. Inimeste maitsemeeled on erinevad, meestele kipub meeldima ribi, aga suitsutatakse veel karbonaadi, kõhuäärt ning kintsu. «Konte ja päid me ei suitsuta,» sõnab Mooska talu perenaine Eda Veeroja.

Continue Reading

Reporter: Ära vehi tühja, õpi õigesti vihtlema!

 Reporter külastas suitsusaunanädalat

Kas teie peres osatakse vihelda? Eestlane peab end küll saunarahvaks, aga õiget vihtlemise stiili peab otsima ja harjutama. Suvereporter tegutses suitsusauna-nädalal Võrumaa ürgses suitsusaunas ja toob teieni vihtlemiskunsti ihulised tõed.

Suvereporteri klip on järelvaadatav siit: http://reporter.postimees.ee/4211663/reporter-ara-vehi-tuhja-opi-oigesti-vihtlema 

Saunas saab puhtaks ihu ja valmib suitsusink

Võrumaal Haanjas, imekauni looduse rüpes Vällamäe jalamil asuv Mooska talu on võtnud südameasjaks ajaloolise Võrumaa suitsusaunakultuuri säilitamise ja levitamise.

Ettevõtmise taga on Mooska talu perenaine Eda Veeroja, kelle jaoks on huvist suitsusauna vastu kasvanud välja igapäevane töö. „See on elustiil. Kui midagi nii väga armastad ja sellega tegeled, siis kuigi palju kõrvale tegevust ei mahu,” ütleb ta. Talu õuel on kolm sauna, kaks on saunatamiseks ja üks liha suitsutamiseks. Lisaks aidaruum, kus saunalised saavad riietuda. Hoovi on kaevatud tiik, kuhu saab iga sauna juurest sisse hüpata. Algselt oli see soine koht. Võrumaa maastik ongi ju selline, kus künkad vahelduvad sooga. Tiigis elavad kogred, ahvenad, linaskid ja isegi jõevähid. „Võtsin täna hommikul lillekastmisvett, vähi sõrad vaatasid vastu,” sõnab Eda. Kuigi ta püüab ka kala, siis oma tiigist ta saaki ei püüa. „Need ju mu oma koduloomad,” põhjendab Eda.

Continue Reading

Ja algabki suvi!!!

eda vihad21 juunist alates on päike-poisike oma kõrgeimas kaares kolm ööpäeva kuni 24. juunini.

Käänuaeg on parim looduse ja oma perega suhtlemiseks. 21. juuni hommikul tõuse enne päikest, see tähendab enne kella nelja :-).

Tereta loodust, pese silmi kasteveega (kortsleht!!!) ja tereta kõiki oma hooneid, täna neid. Kaunista hooneid kaseokstega ja torka kaitseks siia-sinna punast villast lõnga või pihlakaoks. Päeva jooksul käi päripäeva ring oma maade ümber, täna puid, taimi ja maad. Ole mõtetega rõõmus ja rahulolus.

Maga õues, kiigu ja liigu looduses, uju, joo allikatest, kallista puid ja varu väetaimi. Kõik päikese kõrgeimal ajal korjatud ravimtaimed ja tehtud vihad on eriti tervendavad.

Muidugi käi nende päeva jooksul saunas! Võimsad päevad saunaks on: teisipäev, 20. juuni (kevade lõpp ja suve algus - käänuaeg),
neljapäev, 22. juuni kaduneljapäev,
laupäev, 24. juuni kuu loomine.

Suvine päeva käändmine on aeg suhtlemiseks oma isa isaisa isaisaisa ja kõigi eelnevate isade tarkusega.

Selle laupäevasel kuu loomisel on heaks nõuandjaks noorelt lahkunud vennad, uljad isapoolsed mees sugulased.

Tee nende päevade sees üks väike, armas ja vaikne lõke orgu varjule. Rahu ja rõõmu toov tulepesa on päikesele toeks. Vaata tulle ja toida tuld ainult iseendale rõõmuks või koos oma kõige lähedasematega. Ilma õlle ja mölluta. Põleta tules kõik vanad vihad.

Loodan väga, et võtad enda ja algava suve jaoks aega.

Kerli Kõiv käis suitsusaunas

"Detsembri alguses oli mul hästi äge võimalus käia Võrumaal saunas koos Eda Veerojaga," rääkis lauljatar Kerli Kõiv Kroonikale.

"Haanjamaa Mooska talu perenaine Eda on naine, kes võitles suitsusauna UNESCO pärandisse."

Kerli sõnul kulus neil saunatamisele kui rituaalile terve päev. Hommikul mindi metsa, korjati puid ja suheldi taimedega. "Tule süütamine on samuti eriline rituaal," selgitas Kerli.

"Esmalt tuleb rääkida saunaga, siis tulega. Eda jälgib ka kuufaasi, vastavalt sellele saab kas kasvatada või vabastada erinevaid teemasid. Oleneb sellest, kas on kasvav või kahanev kuu. See on kõige õigem vana Eesti suitsusaun. Olime seal mitu tundi. Lõpuks tegi Eda minu jaoks isikliku šamaanirituaali. See oli vägev. Tundsin ennast pärast seda imeliselt ja kannan siiani käevõru, mis peaks kasvatama minu vabadust!"


Videot sellekohta saab vaadata siit: https://youtu.be/F5KnZTo9E10