Mahetoidu päev Haanjas
Täna, 26. augustil toimus Haanimaal Hartsmäe talus mahetoidu päev, millest võttis osa üle 60 inimese.
Kõik huvilised said tutvust teha maheteravilja ja maheköögivilja kasvatamise ning loomakasvatusega.
Kohapeal kõneldi ka mahelihast, sai maitsta taluleiba ja suitsusaunas suitsetatud ehedat suitsuliha.
Täna, 26. augustil toimus Haanimaal Hartsmäe talus mahetoidu päev, millest võttis osa üle 60 inimese. Kõik huvilised said tutvust teha maheteravilja ja maheköögivilja kasvatamise ning loomakasvatusega. Kohapeal kõneldi ka mahelihast, sai maitsta taluleiba ja suitsusaunas suitsetatud ehedat suitsuliha.
Lisaks Hartsmäe ökotalgu tutvustusele räägiti mahetoidu eelistest, teiste seas rääkis Lõuna-Eesti Toiduvõrgustikust Alt-Lauri talu perenaine Kaja Kesküla, Taarapõllu talu peremees Edgar Kolts, Mooska talu perenaine Eda Veeroja ja mitmed teised. Mahepõllumajanduse suundumustest kõneles Merit Mikk.
Mahetoidu päeva eesmärk oli tõsta inimeste teadlikkust mahetoidu eelistest nii inimeste tervisele kui loodusele, sest intensiivpõllumajandusega kaasnevatest varjukülgedest palju ei räägita. Ühtlasi on mahetoidu päeval hea võimalus näha vahetult, kuidas töö mahetaludes käib ning miks talunikud on otsustanud just mahepõllumajanduse kasuks.
Võrumaal Haanja vallas tegutsev Hartsmäe mahetalu harib hetkel 110 ha maad, kus kasvab nii maheteravilja kui köögivilja ning osa maad on rohumaadena lihaveiste ning vabapidamisel kodusigade kasutuses. Tegemist on Haanimaa piirkonna suurima mahetaluga.
Hartsmäe talu peremees Agu Hollo ütles, et mahetalu pidamine on üheaegselt nii eluviis kui elatusallikas. „Mahetalunikuna ja Eesti Biodünaamika Ühingu liikmena pean esmatähtsaks inimese tervist toetava põllumajanduse edendamist, mitte intensiivtootmise kultiveerimist. Meie maad ei hoia keegi teine peale meie enda, samamoodi nagu seda ei kurna ja riku keegi teine peale meie,” rääkis Hollo. „Mahetootmise tähendus on palju laiem kui vaid puhta ja tervisliku toidu tootmine. Meie mahetalu tegevus lähtub piirkonna eripärast – Haanja kõrgustiku kupliline maastik seab põllupidamisele omad tingimused. Püüame elus hoida põlise Haanimaa traditsioonilist elulaadi ning peale oma pere rakendamise talutöödes aidata kaasa ka kogukonna toimimisele ning panustada võimalusel ka kaugema kandi inimeste toitmisele.”
Mahetoidu päevale tulijad tegid tutvust nii Hartsmäe talu maheteravilja ja maheköögivilja kui loomakasvatusega, samuti talusaaduste esmase töötlemisega. Kõik osalejad said kõhu täis ja peale kauba keretäie mõnusat olemist – meeleolu lõid pärimusmuusikud Anu Taul ja Tarmo Noormaa. Kohapeal sai osta ka erinevaid mahetooteid ja ajada juttu ning sõlmida kokkuleppeid piirkonna mahetootjatega.
Mahetoidu päev Hartsmäe talus oli osa üle-eestilisest tutvustuspäevade sarjast mahetaludes, mille käigus on tutvustatud mahetootmist kolmes maakonnas. Esimene päev toimus 24. juulil Väike-Pakri saarel, kus kõneldi mahelihaveiste kasvatamisest. 12. augustil uuriti Naatsaku talu tegemisi Viljandimaal ning 26. augustil toimus mahetoidu päev Võrumaal.
Mahetoidu päevi korraldavad Eesti Biodünaamika Ühing ja Eesti Mahepõllumajanduse Sihtasutus koostöös kohalike organisatsioonidega, toetab Põllumajandusministeerium turuarendustoetuse raames.
Eesti Biodünaamika Ühingon Eesti maheorganisatsioon, mille asutamisega 1989. aastal pandi alus siinsele mahepõllumajandusliikumisele. Ühingu tegevus on suunatud mahetootjate huvide esindamisele, biodünaamilise ja mahepõllumajanduse teadmiste täiendamisele ning mahetoodete turustamise edendamisele. Enamiku liikmeskonnast moodustavad mahetalunikud, kuid liikmete hulgas on ka mahepõllumajanduse edendamisest huvitatud eraisikuid ja organisatsioone.
Loe lähemalt mahepõllumajanduse kohta www.maheklubi.ee
Allikas: MTÜ Ökomeedia