Ümarlaud: Eesti toidukultuuri kogumine ja vahendamine
Eesti Rahva Muuseumi ja Tartu Ülikooli kultuuriteooria tippkeskuse koostöös korraldatava toidu-uurimise konverentsi osana toimuval ümarlaual on kavas nõu pidada toidukultuuriga tegelevate asutuste võimaluste ja ülesannete üle meie toidukultuuri jäädvustamisel ja vahendamisel.
Muuseumide roll on jäädvustada ja edastada nii toidukultuuri minevikku kui tänapäeva. Kultuuri uurivad teadusdistsipliinid uurivad toitu nii materiaalse kui sümboolse nähtusena, mille kaudu luuakse tähendusi ja identiteete inimeste elus. Samas, paljud institutsioonid loovad oma igapäevases praktikas pidevalt nii toidualaseid teadmisi kui ka seda, mis lauale jõuab, olles seega samuti toidukultuuri vahendajad.
Ümarlaual räägime esmajoones koostöövõimaluste üle muuseumite, teadusasutuste ning teiste selle tegevusvaldkonna esindajate vahel ning arutleme selle üle, kuidas üksikkontaktide tasandil toimuvast koostööst jõuda võrgustikuni mis toetaks nii jooksvat infovahetust kui erinevaid koostööalgatusi.
Esitame ümarlaual kolm suuremat küsimust:
- Kas ja kuidas on teie tegevusrühm seotud toidukultuuri kogumise ja vahendamisega ja millised on käsilolevad tegevused?;
- Millised võiksid olla Eesti muuseumide ja teadusasutuste lähiaastate ülesanded selles vallas? mida oleks vaja uurida?;
- Millised on praegused kitsaskohad erinevate toidukultuuri kogumise ja vahendamisega tegelevate huvigruppide koostöös ning kuidas koostööd saaks parandada?
Ümarlaual osalevad: Dmitri Demjanov, Eesti Kulinaaria Instituut; Eda Veeroja, Võru Kutsehariduskool, Mooska Talu; Elli Vendla, Olustvere Teenindus- ja Maamajanduskool; Piret Järvan, Eesti Vabaõhumuuseum; Siiri Kirikal, ajakiri Oma Maitse; Ulrike Plath, Underi ja Tuglase Kirjanduskeskus; Pille Runnel ja Reet Piiri, Eesti Rahva Muuseum; Ester Võsu, Tartu Ülikool.
Ümarlaud toimub 12. aprillil Tartus konverentsi “Toidukultuuri kogumine ja vahendamine: individuaalsed ja institutsionaalsed vaatepunktid” raames.
Allikas: Eesti Rahva Muuseum