Anna vihaga! Hea vihaga!
Jaanipäeva paiku on kõige õigem viha tegemise aeg. Taimetark ja apteeker Maret Makko õpetab, kuidas rahvatarkuste kohaselt vihale taimi lisada, et saunaskäik eriti väekaks tervise- ja iluprotseduuriks muuta.
Kaseoksad lõika lauldes
Vihaks vali kraavipervel või võsaservas seisva noore kidurama kase alumised peenemad ja pehmemad oksad. Lõika oksad enam-vähem ühepikkuseks juba korjates.
Oksi korjates soovitab Maret esivanemate tarkuse järgi joonduda ja kaselt luba küsida ning paluda tema abi ja tuge oma tervise parandamiseks ning naha noorendamiseks: “Keskendu puule, kui oksa võtad, puu mõistab ja saad oma vihasse rohkem taime väge. Ka meeldib puudele ja taimedele, kui neile lauldakse. Lauldes on nagunii iga tööd lõbusam teha. Rahvatarkus õpetab, et kange väega on pärast okste lõikamist kase juurtele sülitamine – sellega vahetad sa sümboolselt oma kehavedelikke puu omadega, mis läbi lehtede saunas sinu nahasse tulevad. See annab vihale eriti tõhusad omadused.”
Nipp:
Oksi puhastades võta enne sidumist ära alumised lehed. Hoia needki alles, sest värsked kaselehed on puhastava ja vett väljutava toimega. Saunas, kui viha hauduma paned, kata nägu ja kui soovid, siis kogu keha korraks kuuma veega üle valatud värskete kaselehtedega ja lama nii 10 minutit – see puhastab nahka ja aktiveerib ainevahetust rohkem kui savimask. Pärast võid end leheleotusveega üle valada ja kehal vabalt kuivada lasta, et kaselehtedest parim iluefekt saada.
Viha sisse sobivad ravimtaimed
Piparmünt
Piparmünt on nahale pehmendav ja jätab keha mõnusalt värskeks. Eriti hea on pehmete veidi karvaste lehtedega õunmünt, tavalist “kõvade lehtedega” vängemat piparmünti lisa vihasse vähem, vaid paar taime, õunmünti võib lisada rohkem. Piparmündiõli tõstab naha toonust, on virgutava toimega. Kuna see kiirendab ainevahetust, puhastub nahk intensiivsemalt, eriti saunas, koosmõjus kuuma veeauruga. Piparmündivihtu järjekindlalt kasutades kasvab naha toonus, seega tasub teha piparmündiga vihad juba praegu valmis terveks talveks – kuivatada nagu tavalisi kasevihtu ja kasutada talvel, mil piparmündi muudele mõjudele lisandub hingamisteesid puhastav toime.
Sidrunmeliss
Peale sel suvel eriti aktuaalse võime peletada sääski on sidrunmelissil ka lõõgastav ja lausa krampe ära võttev toime. Lastele võib sidrunmelissi oksakesi või lehti panna vannivette, eriti talvel viirusteperioodil. Nagu piparmündioksi, võib ka sidrunmelissioksi panna talveks kuivatatavatesse vihtadesse, sest see taim on ideaalne viiruste vastu võitleja. Viheldes ja saunas taime aroome sisse hingates saab melissist abi ka hingamisteede puhastamisel. Melissi võluvägi seisneb selles, et ta blokeerib viiruste võime paljuneda ja takistab haiguste jõudmist ajju (kooma, meningiit jms).
Rosmariin
Soovitatav neile, kel kehas tugevad lihaspinged (kas füüsilisest tööst või arvuti taga istumisest). Rosmariinioksakesi sisaldavat vihta võib pärast leotamist hoida laval istudes pinges kohal või lebada valutava seljaga veidi vihal – pehme viht on sel juhul lausa kompressi eest. Läbi naha mõjub rosmariin isegi paremini kui teena sisse juues, sest jõuab otse vajalikku kehapiirkonda.
Lavendel
Seda võib samuti lisada nii vihaleotusvette kui ka panna viha sisse. Kasutada võib mitte ainult õitsvaid taimi, vaid ka ilma õiteta lavendlioksakesi. Valades peotäie lavendlit viinaga üle ja jättes päevaks päikse kätte seisma – eriti kui enne ülevalamist taimi näppude vahel veidi mudida, et eeterlikud õlid paremini vabaneksid – saad parima saunajärgse nahka rahustava loputusvee. Sedasama viinatinktuuri pane loputusvee sisse ja vala end sellega üle. Kuna lavendlil on samuti sääski peletav toime, võid rahus sauna ees õhu käes kehal kuivada lasta, et kõik taimsed mõjud nahka jääksid. Lavendlitinktuuri veega võib loputada ka juukseid.
Viha sidumine:
Nööriga sidudes seo suurem viht kahest kohast ja pärast sidumist täksi kirvega ära okste harali hoidvad otsad. Väiksema “iluviha” puhul piisab ühest seosest, mille võid teha ka peenest painduvast oksast, mida tuleb enne siduma hakkamist käte vahel veidi pehmemaks mudida ja siis ümber viha keerata. Vitsa ots kinnita viharaagude otste vahelt läbi tõmmates.
Allikas: ilnmus ajakirjas Naised, 22.juuni 2010