Õige kaseviht käib läbi heinaküüni
Vihtade tarvis tuleks soo ääres või heinamaal kasvavaid kaski eelistada seepärast, et aeglasema kasvuga kasest saab tihedama ja painduvama viha. Kiirelt kasvanud kase oksaharud on liialt pikad ja lehed liialt suured – suur leht aga ei taha oksa küljes püsida.
Vihaokste saamiseks on parim 20-30 aastane kask, millel on allapoole rippuvad oksad. Noore kase mahapainutamise ja siis okste lõikamise asemel on loodushoidlikum kasutada pika varre külge kinnitatud oksalõikurit.
Vihaoksa pikkus võib küündida poole meetrini, samas on lühema viha löök kiirem ja täpsem. Viha jaoks kulub paar-kolmkümmend oksa.
Viha valmistamise aeg sõltub suvest, langeb aga üldjuhul juuni lõppu või juuli algusse. Siis on lehed oksa küljes kõvemini kinni ja jaanipäeva-aegne tõrv kadunud.
Tõsi, ka jaanipäevane kleepuv viht on mõnus, kuid kestab vaid ühe saunaskäigu. Siiski on asi on proovimist väärt, seda enam, et enne jaanipäeva tehtud vihal olevat kõige enam raviomadusi.
Kellel võimalus, võiks lasta varutud vihaokstel ööpäev või kaks heinaküünis seista – värske heina lõhn annab kase lõhnale meeldivat lisa.
Ühtepidi üksteise peale laotud kaseoksad võib vihaks kinnitada tavalise sidumisnööriga ühest, mugava hoidmise huvides aga ka kahest kohast. Okste tüvepoolsed otsad on soovitav kirvega ühetasaseks lüüa.
Valminud vihad kuivavad paremini, kui nad asetada varjulisse, kuid liikuva õhuga paika paarikaupa nöörile või puuvardale. Jälgida tuleb, et vihad ei puutuks üksteisega kokku, sest lehed võivad rikneda. Õhutatud ruumis seisab viht tarvitamiskõlblik aastaid.
Reeglina on saunas olemas keev vesi ja nii pole vaja vihta enne sauna minekut leotada. Piisab, kui sauna jõudes vihale keev vesi peale valada ja veidi seista lasta. Vihaleotuse vett on kasutatud juuste pesemiseks.
Värske aroomi hindajad saavad vihta tarvitada vaid ühe korra, ülejäänud võivad ühe vihaga läbi ajada kolmgi saunakorda.
Viha võib valmistada kase kõrval ka tammest, kadakast või nõgesest. Tammeviht on vaatamata oma südamehaigusi leevendavale toimele masseerijana kehvavõitu, samas teeb torkiv kadakaviht, mida soovitatakse närvi- ja reumahaigetele, naha mõnusalt erksaks. Reumahaigetele soovitatavat nõgesevihta võib kombineerida ka kasevihaga.
Kes ise viha valmistamisega tegeleda ei taha või ei jõua, saab viha osta sauanakauplusest või mõnest bensiinijaamast 25–30 krooni eest.