Eestlase vere lööb käima soome saun
Eesti inimesele peaks kõige paremini sobima tavapärane soome saun, ütlevad asjatundjad. Türgi sauna liigne õhuniiskus ei sobi haigetele, aga terved võiksid selle sobivuse oma nahal kunagi kindlasti järele proovida. Suitsusaun pole ka alati soovitatav, sest suitsuses õhus on palju vähki tekitavaid kantserogeene.
Eesti inimesele peaks kõige paremini sobima tavapärane soome saun, ütlevad asjatundjad. Türgi sauna liigne õhuniiskus ei sobi haigetele, aga terved võiksid selle sobivuse oma nahal kunagi kindlasti järele proovida. Suitsusaun pole ka alati soovitatav, sest suitsuses õhus on palju vähki tekitavaid kantserogeene.
Kes tahab saunast peale puhta ihu ka tervisekosutust saada, peaks tähelepanu pöörama sellele, et õhu niiskussisaldus poleks rohkem kui 10–40 protsenti. Mida rohkem puitu, seda parem – puit imab liigse niiskuse endasse. Kui soome saunas ületab õhuniiskus 40–60 protsenti, siis on seal juba liiga niiske, et nahk suudaks soojust välja higistada ja tekib ülekuumenemise oht.
Perearst Annely Kase ütleb, et kõige õigem on enne sauna minekut mustus ja rasukiht duði all maha pesta, ühtlasi avanevad nii nahapoorid. Ilma pesemata sauna minek võib kasu asemel kahju teha, sest higi ei pääse pooridest välja.
Vastuoksa üldlevinud tavale saunalavale õllekast kaasa võtta ei soovita Annely Kase põrgukuumuses rohkem kui pudeli kesvamärjukest ära juua, krooniliste haiguste põdejad aga peaksid sellestki loobuma. Alkoholi enda keemilisele kahjulikule toimele lisanduvad saunas ainevahetushädad: alkohol laiendab veresooni ja viib rohkem vedelikku kehast välja, liiga suur koormus aga põhjustab mineraalide ja vee ainevahetuse häireid.
Annely Kase ei soovita saunalaval ka karastusjookidega liialdada: “Laval juua pole eriti mõttekas, sest vedelik higistatakse sealsamas välja ja ainevahetus peab tegema lisatööd.”
Rohke õllega saunapidudest tervisejüngrid õnneks siiski loobuma ei pea. Kosutava märjukese võiks välja võtta tund aega pärast sauna, kui organism on jõudnud juba taastuda.
Perearst kummutab veel ühe saunamüüdi. Nimelt ei ole sugugi tervislik hüpata otse saunalavalt külma veeauku.
Nii suured temperatuurimuutused võivad Kase sõnul raskeid terviserikkeid kaasa tuua.
Veeauku võib hüpata alles suvepoole, kui temperatuur tiigis või õuebasseinis on tõusnud 18–20 soojakraadini.
Saun on ainult teadjale tervislik
Pille Ööpik, perearst
Kui avalikel saunadel hoiab silma peal tervisekaitsetalitus, kes nõuab iga paari tunni tagant sauna tuulutamist ja puhastamist, siis asutuste saunades ei pruugi kõik nii korras olla. Tervisekaitse oma kontrollretki sinna ei korralda ja koristajal ei pruugi rangetest hügieeninõuetest aimugi olla.
Igal juhul tuleb üldkasutatavasse sauna minnes kaasa võtta isiklik istmealus, kummiplätad, rätik ja nuustik.
Kultuurne inimene ägeda nakkushaigusega sauna ei lähe. Häda on selles, et alati inimene ei kahtlustagi, et tal mõni teistele külgehakkav tõbi on.
Näiteks jalaseenhaigus paneb tavaliselt väikeste varvaste vahed kipitama ja sügelema ning ajab üles villid ja lõhed. Inimene saab aru, et midagi on valesti, läheb arsti juurde, saab ravi ja jalaseenest lahti. Kui aga ägedat faasi ei tulegi, siis ei taibata natuke punetava ja narmendava naha pärast arsti juurde minna ja nakatatakse ka teisi. Haigust levitavad edasi ka need, kes mitu kuud kestva jalaseene ravi pooleli jätavad.
Saunades ja basseinides on arvatavasti seenhaigust palju, kuid õnneks ei nakata iga kokkupuude pisikuga. Ettevaatuse mõttes tuleks kanda kummiplätasid.
Nahaseene võib saada ka vaid kraani katsudes, aga seda on ka võimatu ära hoida. Saunast võib saada ka sügelised. Ravitakse terveks paari kuni viie päevaga, kuid suur taasnakatumise oht on omaenda riiete kaudu.
Suguhaigust saunast ei saa, kui just lausa võõra inimese sekreedi otsas ei istu või võõra rätikuga end ei kuivata. Ehkki saunas nakatumist on aeg-ajalt kasutatud hädavalena abikaasade vahel, pole teada ühtki saunas puutekontaktiga suguhaigusse jäämise juhtumit.
Leili võttes võiks silmas pidada
- Eestlastele sobiv õhutemperatuur on 60–85 kraadi.
- Mehed taluvad suuremat kuumust, naised aga peaksid piirduma 60–75 kraadiga, sest nende ainevahetus reageerib kiiremini.
- Kes pole kirglik saunaskäija, võiks alustada 5 minutist 60kraadises kuumuses.
- Vanadel saunaskäijatel on kõige otstarbekam võtta leili 15 minuti kaupa.
- Leili võtmist võiks alustada madalamalt lavalaualt ja minna järjest ülespoole. Kui madalamal astmel on 60 kraadi sooja, siis teisel on 70 ja kõige kõrgemal 75–80 kuumakraadi.
Vihtlemisest tõuseb ainult kasu
- Viheldes saab veelgi paremini puhtaks.
- Organismile on kasulik vihtlemisel tekkiv külma ja kuuma õhu vaheldumine.
- Vihtlemine on massaaþ, mis soodustab kudede ainevahetust ja parandab lümfiringet.
- Igaühele karm kadakaviht ei sobi. Algajale sobib tammeviht, mis on kõige pehmem. Kõige levinum on vahepealne kaseviht.
- Vihelda võib kogu keha. Hingamisteede haiguste korral tuleks töödelda dekolteepiirkonda, samuti tuleks vihelda pinges lihaseid.
Saun sobib nii tervetele kui ka haigetele
- Saun kiirendab tervete inimeste ainevahetust, parandab verevarustust ja organismi vastupanu- ja kohanemisvõimet.
- Saun parandab krooniliste nahahaiguste põdejate verevarustust ja lükkab järgmist ägenemist edasi. Ägedate nahamädanikega siiski sauna minna ei maksa, sest nii võib nakkust edasi külvata.
- Krooniliste haiguste korral parandab saun rögaeritust, seetõttu ei tule nii suuri hingamisraskusi. Parandab astmaatikute verevarustust ja viib välja jääkaineid, samuti parandavad röga eritumist vihalehtede eeterlikud õlid.
- Sobib ka südamehaigetele, kellel pole südamepuudulikkust ning kes ei ole hiljuti põdenud infarkti.
Sauna minna ei tohi
- täis kõhuga – nii paikneb verevarustus rohkem soolestikku, süda ja aju jäävad vereta ning tekivad kuumarabandused;
- palavikuga, sest kehatemperatuuri tõstmine ägestab haigust veelgi;
- siseelundite haigustega, nagu tuberkuloos ja neerukahjustused;
- vistrikulisele ja kuperoossele nahale ei sobi temperatuurikõikumised. Sauna asemel tuleks piirduda jalgade ja näo auruvannidega või lihtsalt vältida sauna ülikuumaks kütmist.