Kas rasedad tohivad saunas käia ja seksida?
Müüt: saunas käia ei tohi.
Tegelikkus: saunatraditsioonid on meie maal väga pikad. Vanal ajal kasutati sauna eelkõige hügieenilistel eesmärkidel, aga ka sünnitamiseks ja suremiseks. Tänasel päeval, kus pea kõikides kodudes on soe vesi, ei ole saun ainuke võimalus hügieeni eest hoolitseda. Rasedad võivad otse loomulikult vastavalt enesetundele saunas käia ja ka leili võtta. Kindlasti tuleb pärast leilivõtmist keha jaheda veega jahutada, et ei tekiks ülekuumenemist. Kui naine ei ole harjunud leilisaunas käima, siis ei ole rasedus aeg, mil seda kommet harjutama hakata.
Müüt: saunas käia ei tohi.
Tegelikkus: saunatraditsioonid on meie maal väga pikad. Vanal ajal kasutati sauna eelkõige hügieenilistel eesmärkidel, aga ka sünnitamiseks ja suremiseks. Tänasel päeval, kus pea kõikides kodudes on soe vesi, ei ole saun ainuke võimalus hügieeni eest hoolitseda. Rasedad võivad otse loomulikult vastavalt enesetundele saunas käia ja ka leili võtta. Kindlasti tuleb pärast leilivõtmist keha jaheda veega jahutada, et ei tekiks ülekuumenemist. Kui naine ei ole harjunud leilisaunas käima, siis ei ole rasedus aeg, mil seda kommet harjutama hakata.
Müüt: käsi ei tohi üle pea tõsta.
Tegelikkus: käte üle pea tõstmine ei kahjusta kuidagi last ega ema. Kahju võib teha raskuste tõstmisega rinna kõrgusele ja üle selle. Kuna raskuste tõstmisega on seotud kõhulihased, siis nende liigse pingutamisega võib küll endale haiget teha. Liigne kõhulihaste pingutamine võib tekitada emakakontraktsioone ja halvemal juhul võib see viia raseduse katkemise ohuni või enneaegse sünnituse tekkimiseni. Rasedus ei ole aeg, kus alustada kõhulihaste treeninguga.
Müüt: rase ei tohi süüa maksa, sinihallitusjuustu, kala, viinamarju jne.
Tegelikkus: rase võib süüa kõike, mida ta soovib.
Maks sisaldab rohkelt A-vitamiini (85 grammis maksas on A-vitamiini 12 korda rohkem, kui piisab päevaseks vajaduseks) ja selle suurenenud hulk kolmel esimesel raseduskuul võib põhjustada loote väärarenguid. Korra nädalas maksapasteedi või -kastme söömine ei tee aga halba.
Sinihallitusjuust ehk siis pigem töötlemata ja kontrollimata piimast valmistatud juustud võivad sisaldada bakterit, mis põhjustab haigust nimega listerioos. Meie kaubandusvõrgus selliseid tooteid tõenäoliselt ei leiagi. Ettevaatlik võiks olla n-ö kodus valmistatud piima- ja juustutoodetega.
Toores töötlemata ja kontrollimata lihas, kalas ja munades võib samuti leiduda baktereid, mis võivad tervisele ohtlikuks osutuda.
Viinamarjad sisaldavad palju fruktoosisuhkrut. Nende rohke tarbimine (kilo ja üle selle päevas) võib tekitada olukorra, kus keha ei jaksa suhkrut ümber töödelda ja neerud hakkavad suhkruid uriini kaudu eritama. Seega suureneb neerude koormus ja see võib mõjutada raseda tervist.
Müüt: solaarium ja rannas päevitamine ei ole lubatud.
Tegelikkus: loomulikult tohib raseduse ajal käia solaariumis või rannas päevitamas. Rase peab ju ka ilus välja nägema.
Kui naine peab ainuõigeks kunstpäikese võtmist, on see tema valik. Solaariumis käies peaks väga hoolikalt jälgima oma keha reaktsiooni, looteliigutuste aktiivsust ning kohe, kui paha või ebamugav hakkab, seansi lõpetama. Naha kaitseks peaks kasutama ka raseduse ajal UV-filtritega päikesekreeme.
Rannas olles peab kindlasti kasutama päikesekaitsekreemi ja määrima seda ka kõhule. Arvestada tuleks, et mida suurem rasedus, seda rohkem reageerib tita päikesevalgusele. Kui kõhubeebi muutub üliaktiivseks, võiks kõhuosa pigem kinni katta ja lubada lapsel rohkem varjus olla. Emme võib aga oma enesetunde järgi ikka päikest nautida.
Müüt: seks on keelatud kogu raseduse ajal.
Tegelikkus: seksist kui naudingust ei pea raseduse tõttu kindlasti loobuma. See, kui sageli seksida, sõltub juba naise soovist ja enesetundest. Kui naine tunneb ennast hästi, siis piiranguid ei ole.
Seksiga soovitatakse olla ettevaatlik või sellest hoopis mõneks ajaks loobuda, kui rasedusega on probleeme, näiteks ähvardab raseduse katkemine või enneaegne sünnitus, esineb platsenta eesasetsus ja veritsus. Kui tahad olla kindel, et rasedus kulgeb normaalselt ning piiranguid seksuaalelule ei esine, konsulteeri kindluse mõttes oma ämmaemanda või arstiga.
Müüt: juukseid ei tohi värvida.
Tegelikkus: juuste värvimine ei ohusta otseselt lapse tervist. Juuste kaudu jõuab kehasse väga vähe aineid ja kuna juuksevärvi ei kanta peanahale, puudub värvil praktiliselt võimalus kehasse imendumiseks. Iseasi on keemiliste ainete aurud, mida juuksevärvimisel ikka ette tuleb. Ent samas võib kasutada looduslikke värvaineid või poolpüsivärve, mis on nõrgema toimega ja vähem kahjulikud. Kindlasti peab oma rasedusest teavitama ka juuksurit, kellega koos leiate sobivama ja kahjutuma viisi lapseootuse ajal juuksevärvi värskendada/muuta.
Müüt: raseduse ajal on füüsiline koormus keelatud.
Tegelikkus: igasugune mõõdukas füüsiline treening on rasedale väga kasulik. Loomulikult on ka probleemseid rasedusi, kus peab füüsilist treeningut vältima, aga need rasedad on oma tervislikust seisundist tavaliselt väga hästi informeeritud ja ohtudest teadlikud.
Raseda naise organism valmistab end 9 kuu jooksul sünnituseks ette, lihased muutuvad elastsemaks, luuühendused pehmemaks ja seda kõike tänu rasedushormoonidele – selleks, et laps pääseks paremini läbi sünnituskanali. Kõik kogu keha lihaseid venitavad ja lõõgastavad treeningud, alaselga, alakõhtu ja vaagnapõhja treenivad harjutused on väga soovitatavad kõikidele rasedatele.
Müüt: basseinis ujumine võib last kahjustada.
Tegelikkus: basseinis ujumine ei saa kuidagi kõhubeebit kahjustada. Ujudes saate kehale anda mõõdukat füüsilist koormust, keha verevarustus paraneb, tursed vähenevad ja enesetunne on alati pärast ujumist hea.
Müüt: hambaarsti tuleb vältida.
Tegelikkus: hambajuure põletikud ja põletikulised hambaaugud võivad mõjuda ka rasedusele. Seega tuleb katkiseid hambaid raseduse ajal ravida.
Nii hamba- kui ka muude arstide juurde minnes tuleb kindlasti öelda, et ootate last. Seda teades valivad nad lapsele ohutud ravimid ja ravimeetodid.
Müüt: lennukiga lennata ei tohi.
Tegelikkus: üldjuhul ei põhjusta lendamine mitte mingeid probleeme ei emale ega ka lapsele. Mõni firma keelab küll rasedatel lennata viimase raseduskuul, et välistada sünnituse võimalus lennukis. Osa lennufirmasid soovib näha tõendit, et raseda tervisega on kõik korras ja ta võib lennata. Seega: uurige, millised nõuded on lennufirmal, millega kavatsete lennata. Kui teil tõendit vaja on, saate selle oma naistearstilt või ämmaemandalt.
Reisile minnes peate kindlasti veenduma, et teil oleks kehtiv reisikindlustus, sest kui välismaal midagi juhtub, võivad raviarved väga suureks minna!
Müüt: ema selilimagamine kahjustab last.
Tegelikkus: selili asendis lamades võib raseduse viimasel trimestril tekkida venac ava sündroom – emakas surub lapse raskuse ja suuruse tõttu alumisele õõnesveenile, mis takistab verevarustust alakehasse. Peamised tundemärgid on ebamugavustunne ja pearinglus, halvemal juhul teadvusekadu. Enamasti naine tunneb ära selle olukorra, kus ta ei saa selili lamada. Kui naisel selili asendis ebamugavustunnet ei teki, võib nii magada küll.
Müüt: kui naine raseduse ajal ehmub ja kõhust haarab, jääb lapsele selle koha peale märk.
Tegelikkus: tule- ja ehmatusmärkide müüt pärineb väga vanast ajast. Punased märgid vastsündinute nahal on hemangioomid, mis on healoomulised naha veresoonte seinast lähtuvad moodustised. Hemangioome võib esineda 10% vastsündinutest. Kõige sagedamini (80%) paiknevad nad pea ja kaela piirkonnas. Kuni 18. elukuuni võivad hemangioomid kasvada, kuid siis algab iseeneslik taandareng, mis tavaliselt kestab 3-10 aastat. Enamus lapseea hemangioome ei vaja ravi.
Müüt: raseduse ajal suitsetamine ei tekita beebile tervisekahjustusi.
Tegelikkus: üldjuhul soovitatakse raseduse ja rinnaga toitmise ajal täielikult suitsetamisest loobuda. Nikotiin, mis läheb ema vereringesse, läbib platsenta ning satub ka loote vereringesse. Nikotiin kahjustab platsenta veresooni ja halvendab verevahetust ema ja lapse vahel. Lapse südametöö kiireneb ja hapnikuga varustatus on halvem. Kuna platsenta verevarustus on halvenenud, saab laps ka vähem toitaineid. Seega võivad suitsetavate emade lapsed olla sündimise ajaks palju väiksema kaaluga, kui peab. On täiesti kindel, et lapseootel naise kestev rasedusaegne suitsetamine ükskõik millisel määral suurendab tüsistuste esinemise tõenäosust.
Müüt: kohv ja roheline tee võivad sünnituse esile kutsuda.
Tegelikkus: kohv ja roheline tee ei sisalda emakalihast aktiveerivaid aineid. Küll leidub kohvis ja tees kofeiini (rohelises tees küll vähem kui kohvis), mis kiirendab südametegevust nii emal kui ka lootel muudab olemise aktiivsemaks ega lase uinuda. Samuti takistab kohvi joomine mitme kasuliku mineraalaine imendumist soolestikus ja võib nii mõjutada raseduse kasvu ja kulgu.
Allikas: Meie Pere Detsember 2009-Jaanuar 2010