Nipiga keris metsamaja saunas
Keris teeb saunast õige sauna, kiidab Priit Valge oma uues raamatus Saunateed astudes. Raamat annab saunaehitajale palju ideesid, ühe neist leidsime Leisis asuvast saunast.
Palkidest saun ei ole tänapäeval enam teab mis haruldus, aga korralikult samblaga topitud palgivahed kutsuvad ehitist kohe käega katsuma ja uurima, kust meestel selline mõte tuli. „Eks see sammal meil natuke nagu dekoratsioon,” selgitatakse vastutulelikult. „Palgivahed on ikka enne koralikult Isoveriga tihedaks tehtud ja siis alles natuke sammalt meeleolu ja stiili hoidmiseks pragude vahele topitud.”
Küsimusele, kui tihti sauna kütate ja kuidas leil ka on, vastab peremees nii: „Talvel ja kevadel teeme tule kerise alla nädala lõpus, aga jaanipäevast mihklipäevani, kui on puhkuste aeg, siis on meil kerise all igavene tuli. Peaaegu iga päev käiakse saunas.”
Aga keris on siin saunas vägev, nipiga, nagu öeldakse. Kerise tuumikuks on raudtünn. Selle alaosas on tulekolle ja ülemine osa on täidetud kerisekividega, millest kütmisel tuli ja suits läbi käivad. Tünn on pealt kaetud kaanega, et suits kütmise ajal sauna ei pääseks. Väljastpoolt on keris omakorda ümbritsetud võrgust korviga, mis on veel omakorda kividega täidetud. Kui nüüd paar tundi kibe tuli all on, võivad naised-lapsed saun a minna. Tuli võib aga kogu aeg all olla, sest alumine kiviring vajab pikemat sooja. Kui tuli kerise all kustunud ja mehed tõelist leili võtma tulnud, siis võetakse maha tünnkerise kaas. Kõige parem leil tuleb ikka kividest, millest tuli ja suits üle käinud.
Kuumus kerisel on nii suur, et tuhk muutub potaseks. See aga on ammust ajast tuntud kui hea pesemisvahend. „Kui leili viskad, katab keriselt lenduv potas keha ja kui basseinist sulistamast välja ronid, siis tunned, kuidas keha on puhtaks saanud, otse libe teine.”
Allikas: NaisteMaailm.ee, pildid Tiit Koha