Mooste mõisas koolitati restaureerijaid
Mooste vallavanema Ülo Needo sõnul oli tänavu restaureerimiskoolis kaks suunda – palkehituse restaureerimine ja Mooste mõisa kivimüüri taastamine ning remont.
Mooste vallavanema Ülo Needo sõnul oli tänavu restaureerimiskoolis kaks suunda – palkehituse restaureerimine ja Mooste mõisa kivimüüri taastamine ning remont.
«Kui möödunud aastal ladusime ligi 100 meetrit mõisa kivimüüri, siis sel aastal tegime rohkem kivimüüri ja vana mõisatalli ning vana lauda müüride remonti,» lisas vallavanem.
Koolitust korraldas Viljandi Ühendatud Kutsekeskkool. Raha selle läbiviimiseks saadi INNOVE fondist (struktuurifondide meede 1.l).
Koolitusel oli rahvast olnud väga erinevalt. Inimeste arv kõikus. Osa õppis ainult kivitööd ja osa ainult puutööd. Kõige rohkem inimesi oli koolituse algul, ligi 25, lõpus oli 10-15 inimest.
«Suitsusaun on peaaegu sarikateni valmis. Panna on jäänud ainult katus. Lootsime, et sauna ülespanemine läheb rutem, kuid tööde käigus tuli mitu palki välja vahetada ja teha palju uusi tappe. See kõik võttis aega. Nii et jõutudki suitsusauna päris valmis teha,» nentis Needo 23. augustil. Veel oli külateatri Virvendus lähedusse püsti pandud üks puust sein koos väikese ruumiga. Vallavanem seletas, et see on osa kolm-neli aastat tagasi põlengus alles jäänud Rasi-na vanast vallamajast. Siis jäi püsti ainult üks sein ja kahest vallakartsast (üks meestele ja teine naistele) üks. «Nüüd tõimegi seina dekoratiivses mõttes siia ja saame ka ühe segakartsa teha,» muheles Needo.
Õpetati praktilisi töövõtteid
Puutööde algteadmisi ja palkmaja teisaldamist õpetas Viljandimaa Ühendatud Kutsekeskkooli õpetaja Tiit Mägi.Ta õpetab põhikoolist tulnud õpilastele ehitus-ja puusepatööd ning kesk-kooli ja gümnaasiumi läbinutele restaureerimistööd. «Kõik, mis puiduga seotud, samuti palkmajad, on minu rida,» ütles ta.
Mooste projektis osalenud said kindlust juurde, kuidas neid asju teostada. Mingid algteadmised olid neil olemas, kuid oma käe peal ei julgenud nad veel neid rakendada. Aga kes väga võhik oli, sai töödest lihtsalt väikese ülevaate ja ettekujutuse, et millist palki ja kuidas vahetada. Praktiline kogemus ongi see kõige olulisem ja just töövõtete ja tööriistade käsutamise osas. Ja Moostes said nad töövõtteid ka harjutada, et end edaspidi kindlamana tunda. Eks inimene peab ise õppima. Mina ei saa ju oskusi ja teadmisi peost pihku anda. Aga teoorias saab end alati täiendada,» rääkis Tiit Mägi.
Restauraatorite koolitusel õpetas müüritööd Viljandimaa Ühendatud Kutsekeskkooli õpetaja Jüri Sammul. «Tänavu restaureerisime Mooste mõisa kiviaiavuuke. Veel asendasime vana talli seina. Seal oli kaks esimest rida osaliselt lahti tulnud. Need tuli maha võtta ja asendada. Aga vundamendipealne kivirida tuli sajaprotsendiliselt asendada. Nii et koolitusel osalejad said kogemusi küllaga. Meie grupi inimesed ei olnud varem müüritööd teinud. Kõik, kes koolitusel olid, puutusid sellega esmakordselt kokku. Esimeses pooles osales 12 ja teises pooles 6 inimest, kokku 18 inimest,» lausus Jüri Sammul. «Saime oma kivitöödega, jah, põhimõtteliselt ühele poole,» lisas ta.
Mooste mõisas jagub nii müüritööd kui ka teisi tegemisi veel aastateks. Vanasse talli tulevad restauraatorite õppetöökajad ja kunagisest mõisa sigalast tehakse noortekeskus.