2023 aasta vihateo soovitatavad ajad

tammeviht, kaseviht, sarapuuviht, pärnaviht, vahhtraviht, kadakavihtKASK käänu-ja jaaniaeg; 10.-16. juuli; eriti hea on kaduneljapäev 13.07

TAMM 2.-4. juuli; 30. juuli - 2. august

VAHER 20.-26. juul

PÄRNavihta tehakse õitsemise ajal. Rituaalset pärna vihta tehakse kuu loomise ja noore kuuga 17.07 – 19.07. Sobib ka täiskuu aeg 2 - 4. juuli

Suurte päevade ajal 20.-22. juuni tehtud vihas on üheksa väge Vanah kuuh tettü vihah om ütesä rohtu

Vihta tehakse siis, kui lehed on täiskasvanud, välja arenenud aga mitte vanad, ja oksa küljes kindlalt kinni. Igal aastal ja iga puu puhul on parim vihateo aeg pisut erinev. Igal vihategijal on oma teadmised ja kogemused. Ise endale tehtud vihal öeldakse olevat tervendav vägi. Aga igasugune viht ja vihtlemine on parem, kui mitte vihtlemine. Kõige levinum on viha tegemine siis, on kui AEGA või VAJADUS.

Sel, 2023 aastal on Haanjamaal olnud erakordselt kuiv kevad ja varasuvi. Kaselehed on pisikesed ja mõnusat, nahka hellitavat vihta saab hea õnne korral soode servades kasvavatest kaskedest. Tamme, sarapuu, vahtra, pärna, kirsi, õunapuu, sireli, paju ja mustsõstra lehesed on kenasti paisunud. Minu soovitus on sel aastat teha segavihtu.
Valmis tehtud viht on hea kiiresti, kahe-kolme ööpäeva jooksul hämaras kuivatada. Vihtade säilitamiseks sobib ühtlase temperatuuriga ruum ja kinnised papihastid, kus mõned õhuavad sees.


Kerget lõunõt!

Savvusanna sõsaratest, puhastumisest ja sinililledest

Mõni aeg ja mõned saunad on möödas suurel ekraanil igat keharakku liigutanud Anna Hints dokumentaalfilmi Savvusanna sõsarad vaatamisest. Võimas film, võimas heli-ja pildikeel, võimsad naised ja lood. Palju vastuolulisi mõtteid ja tundeid, arutelusid peres, saunaliste ja võhivõõrastega, meeste ja naistega. Suur ongi see kunst, mis äratab tunded ja algatab mõttevahetuse. Sama sügav, kui film, oli ka intervjuu Anna Hintsiga ETV saates OP. Soovitan soojalt järelvaadata.

Minult on palju küsitud, et MIDA te seal suitsusaunas kolm-neli tundi teete? Just seda suitsusaun oma hämaras intiimses teebki. Lõdvestab oma soojas embuses ja võimaldab ausat ja alasti ühendust iseendaga. Meil kõigil on juured, perede lood ja väärtused, meiega on juhtunud ja juhtub tänagi just see, mis juhtub. Kevadine aeg on hea ärkamiseks ja igas saunas tekkivaks uueks alguseks. Sauna rambes, hinnanguteta ja armastavas lõdvestuses, pikkades väljahingamises ja saunasõnades puhastub kõik läbielatu saunapõrandasse.

Kunagi lapsena, küsisin tädi Juulilt, et kui kõik me oma hädad ja haigused saunapõrandasse laseme vajuda, kas siis kunagi saab saun nii täis, et me enam sauna ei mahugi? Tädi Juuli muheles ja vastas, et Maaema puhastab meie valud ja vaevad ning
kasvatab kevadel meie muredest metsa alla sinililled. On sinililleaeg. Imetledes tärkavaid sinililli austan inimesi, kes on sauna ja ennast niipalju usaldanud, et tihti põlvkondi kestnud kannatustele leevenduse leidnud.

Sauna-ülikool veebis

Sauna-aasta 2023 alustab maailma esimese on-line sauna ülikooliga! Märtsist Mai lõpuni avab uksed sauna ülikool – loengud toimuvad Zoom keskkonnas teisipäeviti, algusega 19.00. Prii osalemine.

30.05 kell 19 Mooska Suitsusaunatalu pere- ja saunanaine, Eda Veeroja – Saunapärimuse pruukimine tänases päeva

Continue Reading

Henge aig

Armastan hilise sügise vaikust. Puud on alasti ja raagus, loodus on tardunud lumeootuse vaikusesse. Rahu. Liikumatus. Soovideta vaikelu. Just sel ajal oli kombeks oodata lahkunute hingi oma kunagistesse kodudesse või vereliini kaudu lähedaste inimeste teadvusesse käima. Hingedele pandi toitu, neile köeti saun. Lähedaste inimeste ja vereliini sugulaste hinged on alati meie tegemisi turvamas ja toetamas, meile hoiatusi ja endeid jagamas, meie otsuseid suunamas. Hilissügiseses vaikuses ja tardumuses on nende sõnumeid lihtsam märgata. Esivanemate hingedega suhtlemisest on ajast aega loodetud saada juurde elujõudu.

Kae edesi…

Parimad ajad vihtade tegemiseks suvel 2021

Saun on meiekandis üks parimaid viise ihu ja hinge puhkuseks ja puhtuseks. Hea põhjaliku saunaskäigu süda on vihtlemine.

 Parim aeg viha tegemiseks on selgel päikeselisel päeval, pärast kaste kuivamist. Palu puudelt luba okste võtmiseks. Võta oksi nii, et puu allesjäänud oksad saavad kasvamiseks jõudu ja valgust juurde. Täna puud vihaleheste, tervise ja elujõu eest! Vihta tee noortest okstest aga mitte tänavustest kasvudest või vanadest, puitunud okstest. Lehesed jäta tunniks kohanema, siis alusta vihategu. Lehesed ootavad vihaks saamist varjus õhukese kihina, et ei kuumeneks. Läikiv, ilus lehepool jäta sissepoole, pahupool väljapoole, vastu nahka. Hää viht on painduv, kerge ja vihtleja suurust arvestav (viha pikkus on küünarnikist sõrmedeni). Vihateost ülejäänud lehed on head jalavannideks või loputusveeks saunas.

Vaata kuupäevi täpsemalt...

VIHATEO SOOVITATAVAD AJAD 2020

Vana Võromaa suitsusauna tava on kantud UNESCO vaimse kultuuripärandi esindusnimekirja. Suitsusaun on Eestlasele ajast-aega olnud hingepide. Suitsusaun lõpetab. Suitsusaun püha koht, kus hoitakse vaikust, suheldakse oma ihu, hinge, looduse ja esivanematega. 

Vihta tegema minnes rahusta oma meel ja hoia mõttes inimesed, kellele vihta teed ning tervistavad soovid, mida vihalt ootad. Kuufaasid on olulised aga jälgida tuleb looduse arengut. Alati võib teha värskeid vihtu kohe kasutamiseks. Talviseks kuivatatud vihaks on vaja, et puu leht või taim oleks täiskasvanud. Värskeid vihtu ei panna vette vaid tuuakse sauna vihtlemise ajaks ja viheldakse kuivalt. Värskele vihale piisab leili niiskusest ja kehast tulevast niiskusest.

Continue Reading