Hüva leili neile, kes tahavad olla terved
Saun vabastab organismi ainevahetuse ülejääkidest, aitab kehal normaalselt elada. Sauna puhastav toime ei seisne ainult veega pesemises. Just higiga saab organismist välja viia palju kahjulikke ainevahetuse aineid ja pärast asendada need puhaste ainetega, mida saame söögist ja joogist.
Antiikmeditsiini teadlane Hypokrates arvas, et saun aitab isegi siis, kui midagi muud enam ei aita.
Sauna ja veeprotseduuride kasutamine valuvaigistina on ammusest ajast teada.
Esimese aistingu leilist, veest ja kuumast õhust saame naha kaudu. Esimene vahendaja keha, ümbruskonna ja meie teadvuse vahel on nahk – ta kaitseb organismi kahjustuste ja nakkuste eest. Nahk hingab – sellega avitab kopse, naha kaudu väljuvad jääkained ja mürkvesi – sellega aitab ta neerusid. Higi läheb nahaaukude kaudu välja ja viib endaga kaasa nahale kogunenud mustuse ja surnud naharakud. Ööpäeva jooksul vahetub 1/20 nahakattest. Saun koos viha, kuumuse ja kareda masseerimisharjaga teostavad tõhusat naha eneseuuendust. Sauna soojuses hävinevad nakkuslikud mikroorganismid, mis asuvad nina limaskestas, nahal, silmade ümbruses, kuulmiskäigus – neis väga tähtsates keha akendes.
Aga kui palju hoiavad kokku meie naised sauna arvel väärt aega, mis läheb naha hoolduse jaoks. Ka raha hoitakse kokku, sest pole vaja osta kallist kosmeetilist naha hooldusvahendit.
Sauna soojus kiirendab ainevahetust.
Nahk annab higiga oma soojuse ära. Mida kuivem on kuum õhk, seda kiiremini toimub aurumine. Aga kui saunas on niiske õhk, tilgub higi mööda keha.
Saunas käib kogu aeg võitlus ülekuumenemisega. Saunaarmastaja siht on soojendada oma keha, puhastada nahka ja nahaalust kihti, vabastada näärmeid ja lümfisüsteemi jääkainetest ja jälgida ülekuumenemist. Eriti ohtlik on üle kuumutada pead. Saunas tõuseb kehatemperatuur keskmiselt 0,5°-4° C ja võib olla 38°-40° C. Ärgem kartkem neid näitajaid! Vanad meedikud arvasid, et kõrge palavik omab “puhastus jõudu”. Saunas on kehatemperatuuri tõus ajutine ja lühiajaline.
Paljud toovad sauna soola, mett ja teisi ained, mis kiirendavad higistamist. Seda ei maksa teha, sest liigne veekaotus võib kahjustada soolaveeainevahetust.
Saun parandab südametegevust
Samuti parandab saun kõigi organite verevarustust, paneb tööle vere reservi. Inimesel on 5-6 liitrit verd südames ja veresoontes ning 1 liiter reservis. Just see veri hakkabki tööle. Alguses tõuseb saunas ka vererõhk, aga 10-15 minuti möödumisel, kui veresooned laienevad, vererõhk läheb normi või langeb. Isegi kõrgvererõhu haigetel vererõhk langeb 20-30 mm võrra. Leiliarmastajate vererõhk on tavaliselt normaalne ja pulsisagedus peaaegu ei muutu. Uustulnukal on pulsi suurenemine 70lt 90ni normaalne.
Saun on suurepärane hingamistrenn.
Hingamiselundid soojenevad, puhastuvad rögast. Haruldane on leili toime nakkuslike bakterite vastu. Verevormide elementide hulk suureneb, ka hemoglobiinisisaldus ja leikotsüütide hulk, mikroobid hävivad.
Saunaarmastajad valavad ennast üle külma veega. Kuum keha ja külm vesi! See on ideaalne karastusmoment, veresoonte trenn. Külm vesi soodustab veresoonte ahenemist – veri lükatakse siseorganitesse, kuum õhk jälle laiendab veresooni. Seda protseduuri taluvad isegi nõrga tervisega inimesed. Karastatud inimesed võivad aga hüpata järve või basseini. Külma duúúi ei soovita, sest kahjustab keha kvantstruktuuri. Taastumiseks läheb 2-3 tundi.
Saun on väga jõulise mõjuga vereringele, energiline jääkainete väljaviija organismist, neeru tööd kergendav, valkude ainevahetust parandav, veesoolaainevahetust parandav, sisenäärmete tööd stimuleeriv.
Saun toimib kõigile organsüsteemidele ja sellega takistab organismi vananemist.
Eriti suur tähtsus on saunaprotseduuril ateroskleroosi vastu võitlemisel. Tegemist on ju veresoonte seinte paksenemise ja veresoonte ahenemisega. Kolesterool koguneb veresoonte seintele teiste jääkainetega. Korrapärase leili võtmisega kolesterool “lahustub”.
Saun mõjub suurepäraselt ka emotsioonidele. Pärast sauna tunnete end elurõõmsa ja kergena, olete optimistlik. Uni on täiuslik.
Mitmetes kirjutistes soovitatakse kehakaalu mahavõtmist leiliruumis. Aga see on ajutine nähtus. Eelkõige on vaja puhastada keha ja korrastada toitumist.
Saun karastab
Saun aitab hästi ka külmetus- ja hingamissüsteemi haiguste, angiinide, bronhiitide puhul. Need omakorda võivad aga põhjustada palju tõsisemaid haigusi nagu reuma, neerupõletik, südamelihaste põletik jne.
Saun on karastamine, keha harjutamine nii külma kui kuumaga. Just sauna kontrastsed temperatuurid on väga tugevad ärritajad, mis soodustavad organismi mobiliseerimist. Refleksid elavad aastaid, kuid nad vajavad treeningut. Saun tõstab meie immuunsussüsteemi jõudu.
Hästi aitab saun kontraktuuride, kõõluste ja lihaste venituse puhul, vere- ja lümfisoonte ummistuste, nefriidi ja krooniliste liigesepõletike puhul. Suhkruhaigetele on saun samuti saun hea.
Vanasõna ütleb: “Sauna saab kasutada igaüks, kes temani jõuab.” Statistika järgi on ainult 1-2 inimesel 1000st saun vastunäidustatud.
Sauna vastunäidustused on kõrge palavik, kroonilise haiguse ägenemine, värske infarkt, südame lihaste põletik, ajutraumad, aneemia, epilepsia, Botkini haigus.
Sauna eelis: vannis ei anna keha oma soojust ära, vaid võtab seda. Pärast vannist lahkumist hakkab keha higistama. Leiliruumis toimub aga higi aurumine. Iga higi grammi eemaldamiseks läheb 80 cal energiat. Saunas toimub üheaegselt higistamine ja soojuse äraandmine. Haige inimene talub sauna paremini kui vanni, eriti kuuma.
Allikas: Terviseleht 27/2001, (OLGA ANDRIYCHUK, Värska sanatoorium)